Ödüller

GENÇ PROFESYONEL BÖLÜMÜ


ÜNİVERSİTE BÖLÜMÜ

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ

5.000 TL

1.500 TL

İKİNCİLİK ÖDÜLÜ

2.500 TL

1.000 TL

ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ

1.500 TL

500 TL

ÖZEL ödüller

NECDET AYDIN SAHNE YORUMU ÖZEL ÖDÜLÜ

* NECDET AYDIN Genç Solist Kategorisi Sahne Yorumu Özel Ödülü (1.000 TL)

* NECDET AYDIN Üniversite Kategorisi Sahne Yorumu Özel Ödülü (500 TL)

Amaç

Opera rejisörü, Sahne hocası ve İZDOB Kurucu Müdürü Necdet Aydın adına konulan bu ödülün verilme amacı, operada şanın yanı sıra sahne yorumunun da gerekli olduğunu vurgulamak, bir sahne sanatı olan operada inandırıcılığı ve duygusal etkiyi sağlamak için oyun yönünün önemini gündeme getirmektir.

Ödülün Necdet Aydın adına verilmek istenmesinin nedeni sadece onun sahne yorumuna verdiği emekleri anmak değil, opera sanatçısı ebeveynleri olan aileleri de böyle ödüllere kaynak sağlamak açısından teşvik etmektir.

Değerlenme

Değerlendirmede genç sanatçıların kendi kategorilerinde seslendirdikleri aryaları sunarken yaptıkları sahne yorumları göz önüne alınacaktır.

Ödül

Genç Solist Yarışmasına katılan yarışmacılar arasında kategori gözetmeksizin finaldeki en başarılı sahne yorumu yapan sanatçıya verilecek olan ödülün miktarı 1.000TL’dir. Ödül Necdet Aydın’ın ailesi tarafından sağlanacaktır.

Jüri

Rejisör Necdet Aydın Sahne Yorum Ödülü jürisinde Necdet Aydın’ın ailesini temsilen, sanatçıları “seyirci gözüyle” değerlendirmek üzere Prof. Dr. Pınar Aydın O’Dwyer’ın yer alması arzu edilmektedir. Prof. Aydın O’Dwyer, Bale Kitabı (2011, Akılçelen Kitaplar) ve Opera Kitabı (2015, Akılçelen Kitaplar) adlı kitapların yazarı olup çeşitli dergilerde opera ve bale konusunda seyirci gözüyle eleştiri yazıları yazmaktadır.

DİĞER ödüller

Güncellenecek.