Jüri

Onursal Jüri Başkanı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni, Solist Sanatçı

Jüri Başkanı, İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdür- Sanat Yönetmeni, Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü Öğretim Görevlisi, İZDOB Solist Sanatçısı

Jüri Üyesi, Neue Stimmen şarkı yarışması ön elemeler Başkanı, Glyndebourne, Kanada ve Şikago Operaları eski Genel Müdürü

Jüri Üyesi, Orkestra Şefi

Jüri Üyesi, Barzilay Artist Ajansı Kurucusu ve Başkanı

Jüri Üyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Müdürü

Jüri Üyesi, DEÜ İzmir Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölüm Başkanı, Öğretim Üyesi , Solist Sanatçı

Jüri Üyesi, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi, İZDOB Solist Sanatçısı

Yarışma Korrepetitörleri

DEÜ İzmir Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı Öğretim Görevlisi

İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestra Sanatçısı

Murat Karahan

İlk, orta ve lise eğitimini T.E.D Ankara Koleji'nde tamamladı. 1996 yılında Bilkent Müzik ve Sanatlar Fakültesi'ne girdi. Sanatçı Bilkent Üniveristesi'nde Devlet Sanatçısı Suna Korad, Prof. Pekin Kırgız ile çalıştı ve Gürçil Çeliktaş'tan sahne dersleri aldı.2003 yılında lisans, 2006 yılında Master ve 2010 yılında Doktorasını tamamlayan Karahan, 2003 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde Solist Sanatçı olarak çalışmaya başladı.2009 yılında Roma'ya giden sanatçı burada 2 yıl boyunca dünyaca ünlü Soprano Renata Scotto'nun ve aynı zamanda Santa Cecilia Akademisi başkanı Profesör Bruno Cagli'nin özel öğrencisi oldu .2012 yılında aldığı davet üzerine Letonya Ulusal Operası'nda devamlı misafir sanatçı olan Karahan, burada aralarında Lucia di Lammermoor, La Traviata, La Boheme, Manon Lescaut ve Il Trovatore eserlerinin bulunduğu 50'nin üzerinde temsilde başrolleri seslendirdi. Sanatçı 2014 yılında Andante Dergisi'nin düzenlediği Donizetti Klasik Müzik Ödülleri'nde yılın en başarılı erkek opera sanatçısı seçildi. Yine 2014 yılında Fransa'da Il Trovatore ve Manon Lescaut operalarını ilk kez seslendirdi.2015 yılı Ocak ayında La Traviata 'Alfredo' rolü ile dünyaca ünlü Berlin Deutsche Oper'de ilk defa sahne alan sanatçı, 2015 yılında dünyaca ünlü Bolshoi Tiyatrosu'nun La Traviata, La Boheme, Carmen prodüksyonlarında başrolde sahne aldı. 2016 yılında Dünyanın en önemli açık hava opera festivali olan Arena Di Verona festivalinde Franco Zeffirelli,nin sahneye koyduğu Il Trovatore eserinde Maestro Daniel Oren yönetiminde başrolü seslendirdi, Murat Karahan yine Il Trovatore eseri ile Parma Verdi Festivali, Macerata Opera Festivali, Berlin Deutsche Oper'de büyük başarılar elde etti. Murat Karahan; aralarında Accademia Santa Cecilia Orkestrası, Moskova Çaykovski Senfoni Orkestrası, Letonya Ulusal Opera Orkestrası, Liepaja Senfoni Orkestrası, Tiran Senfoni Orkestrası, Baden Baden Flarmoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası'nın da bulunduğu birçok orkestra ile başarılı temsil ve konserler verdi Limak Vakfı tarafından kurulan Limak Filarmoni orkestrasının kurucusu Murat Karahan bu orkestra ile Türkiye Turnesi yapmış ve ülke genelinde büyük başarı elde etmiştir. 2017 yılında Wiener Staatsoper,Arena Di Verona, Bolşoy Tiyatrosu, Münih Bayerische Staatsoper, Napoli San Carlo Operası, Los Angeles Operası ve Salerno Operası gibi dünyanın en önemli tiyatrolarında Il Trovatore, Manon Lescaut, Tosca, Turandot, Carmen, Madama Butterfly ve Nabucco eserlerinin başrollerini seslendiren Murat Karahan 2018 yılı Ocak ayında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü olarak göreve başlamıştır.

Aytül Büyüksaraç (Soprano)

İzmir’de doğdu. İzmir Özel Türk Koleji’nden mezun olduğu yıl İzmir Devlet Konservatuvarı’na girdi. Yedi yıllık Opera Yüksek Bölümü’nü beş yılda tamamlayarak 1984’te mezun oldu ve İzmir Devlet Opera ve Balesi’ne solist sanatçı olarak atandı.

Bu güne dek İZDOB’da sahnelenen otuza yakın eserde baş soprano rolleri oynadı.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası başta olmak üzere Cemal Reşit Rey, Bilkent, Senfoni, İstanbul, İzmir, Antalya, Adana ve Bursa Devlet Senfoni Orkestrası’nın çok sayıda konserinde solist olarak görev aldı. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın 1996 yılında gerçekleştirdiği Güney Kore turnesine ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın Atina Senfoni Orkestrası ile gerçekleştirdikleri “Dostluk Konserleri”ne solist olarak katıldı.

Uluslararası alanda da pek çok etkinliğe katılan Aytül Büyüksaraç, Moskova, Burgaz, Montevideo, Kisinev, Ohrid, Mexico City, Münih, Osnabruck, Marl, Duisburg, Bakü, Marrakech, Lefkoşe, Girne, Gijon, Rodos gibi kentlerde operalarda oynadı, konserler gerçekleştirdi. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, Uluslararası İstanbul, İzmir ve Boğaziçi Müzik Festivalleri’nde temsiller gerçekleştirdi.

2001 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yapan sanatçı, 1995-2001 ve 2007-2014 yılları arasında İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmenliği görevini üstlendi. 2017 yılında tekrar İZDOB Müdür ve Sanat Yönetmenliği görevine atanan Büyüksaraç, halen bu görevine devam etmektedir.
Ayrıca Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü’ nde öğretim görevlisi ve Opera Modülü Koordinatörü olarak da görev yapmaktadır.

İstanbul Çırağan Lions Kulübü tarafından “2007 Yılının En Başarılı Opera Sanatçısı” ödülüne, 2010 yılında Semiha Berksoy Opera Vakfı tarafından “ Ferhan Onat” özel ödülüne ve 2012 yılında da İzmir’i Sevenler Platformu ve Dario Moreno Dostları Derneği’nin düzenlediği “16. Dario Moreno Akdeniz Dostluk-Barış ve Hoşgörü Sanat Ödülleri” kapsamında “Yılın Opera- Ses Sanatçısı” ödülüne layık görülmüştür.

ENGLISH

Born in İzmir. She was admitted to the İzmir State Conservatory following her graduation from the İzmir Private Turkish College. In 1984, she graduated from the Department of Opera in five years instead of seven, and she started her career as a soloist at the İzmir State Opera and Ballet. She has been taking the stage in leading Soprano roles with around 30 productions at the İzmir State Opera and Ballet.

She performed as a Soloist in various concerts with distinguished orchestras as Presidential Symphony Orchestra, Cemal Reşit Rey, Bilkent Symphony Orchestra, İstanbul, İzmir, Antalya and Bursa State Symphony Orchestras. In 1996, she has attended a South Korea tour with İzmir State Symphony Orchestra and perfomed as a soloist in "Friendship Concerts" with İstanbul State Symphony and Athens Symphony Orchestras. Aytül Büyüksaraç also realized many performances, concerts and opera productions abroad, such as Moscow, Burgas, Montevideo, Kishinev, Ohrid, Mexico City, Munich, Osnabruck, Marl, Duisburg, Baku, Marrakech, Lefkosha, Girne, Gijon and Rhodes and Constanta. She performed at the Aspendos International Opera and Ballet Festival, İstanbul, İzmir and Boğaziçi Music Festivals.

In 2001, she completed her masters degree at the Dokuz Eylul University State Conservatory Performing Arts Department and between the years 1995-2001 and 2007-2014 she acted as the Administrative and Artistic Director of the İzmir State Opera and Ballet.

In 2017 she became the Administrative and Artistic Director for the third time and she still maintains this position. Besides, she is a faculty member at the Yaşar University Faculty of Arts and Design, Music Department.

She was elected for the prizes of "Most Prominent Opera Artist in 2007" by İstanbul Çırağan Lions Clubs, “Ferhan Onat” special prize by Semiha Berksoy Opera Foundation in 2010, "The Best Opera Production of the Year-Artistic Director" prize by International Lions Clubs Multiple District 118 Confederation in the context of "2011-2012 Lions Opera Prizes", “Warder of the Republic in our City” prize 12th of which was organized by İzmir Özel Çamlaraltı Koleji in 2013, “Best Opera-Vocal Artist” prize in the context of “16th Dario Moreno Mediterranean Friendship-Peace and Tolerance ArtAwards” by İzmir Lovers Platform and Dario Moreno Friends Foundation in 2014, awarded for “Gold Homer” prize in the context of “Gold Homer İzmir Contribution Prize” by İzmir Tevfik Fikret Private Schools, for the contribution to arts.

Brian Dickie

Brian Dickie opera dalında 50 yıldan fazla çalışmış olup, 1999’dan itibaren çalıştığı Şikago Operası Genel Müdürlüğü görevinden 2012 Ağustos’unda ayrılmıştır.

Opera kariyerine 1962’de 22 yaşındayken İngiltere’deki Glyndebourne Festivalinde, Personel direktörü Jani Strasser'in asistanı olarak başlamıştır. O yıl Glyndebourne'da Figaronun Düğünü operasında Mirella Freni 'Suzanna', Leyla Gencer 'Kontes' rollerini söylerlerken ilk kez L.Gencer ile tanıştı ve dost oldular.

Brian Dickie artan sorumluluklarla Glyndebourne’da yirmi yedi yıl kaldı. Glyndebourne Gezici Operasını kuran ekibin önde gelen üyesi olup, 1967’de firmanın İdare Amiri ve Festival için Opera Müdürlüğü yaptı. 1981’de Glyndebourne Opera Festivali’ne Genel Yönetici olarak atanmıştır.

Brian Dickie, 1967-1973 Wexford Festivali Sanat Direktörü; 1989-1993 Kanada Operasının Direktörlük görevlerini üstlenmiştir. 1994-97 yılları arasında Nice Operası’nın Sanatsal Danışmanıydı. 1996-98 yılları arasında Avrupa birliğine üye ülkelerin sanatçı seçmelerinde sorumlu olarak görev yaptı.

1999’dan beri, iki yılda bir yapılan Bertelsmann Vakfı’nın Neue Stimmen Yarışmasında ön-elemeler yapan Jüri’nin Başkanıdır. Asya, Avrupa, Güney Afrika, Avustralya, Kuzey ve Güney Amerika’dan şarkıcıları seçmekle sorumlu olmuştur.

1991’de Toronto’da Mozart ikiyüzüncü yıl yarışmasının jüri Başkanıydı. 1999 ile 2012 arasında Metropolitan Opera Ulusal Konseyi’nin bölgesel ve yöresel seviyedeki seçmelerde jüri üyeliği yapmıştır. 2007’de Metropolitan Operası’nın dokümanter film seçmelerinde nihai karar veren jüri üyesiydi.

Brian Dickie, Haziran 2015’de Montreal Uluslararası Şan yarışmasında Jüri üyeliği ile, 2015 ilkbahar ve yaz aylarında Neue Stimmen için Asya’da, Avrupa’da, Güney Afrika’da, Kuzey ve Güney Amerika’dan seçmeleri yapmıştır. İngiltere’nin Garsington Opera yaz festivali Sanat Danışma Kurulunda görev yapmaktadır.

ENGLISH

Brian Dickie has worked in opera for more than fifty years and stepped down in August 2012 as General Director of Chicago Opera Theater where he had been since 1999.

He began his opera career at the Glyndebourne Festival in England at the age of 20 in 1962, as assistant to the Head of Music Staff, Jani Strasser. It was at Glyndebourne that year when he became friendly with Leyla Gencer while she was singing the Countess to Mirella Freni’s Susanna in Le nozze di Figaro.

He remained at Glyndebourne for twenty-seven years with increasing responsibilities. He was a leading member of the team which established Glyndebourne Touring Opera, and became the company’s first Administrator in 1967, as well as serving as Opera Manager for the Festival. He was appointed General Administrator of Glyndebourne Festival Opera in 1981.

Brian Dickie also served as Artistic Director of the Wexford Festival 1967-1973, and as General Director of the Canadian Opera Company 1989-1993. He was Artistic Adviser to the Opéra de Nice 1994-97, and General Director of the European Union Opera project 1996-98, recruiting singers for the company from each member country of the European Union.

He has been Chairman of the Jury for Pre-selections for the Bertelsmann Foundation’s biennial Neue Stimmen Competition since 1999. In this capacity he has been responsible for auditioning singers in Asia, Europe, South Africa, Australia, and both North and South America.

He was Chairman of the jury of the Toronto Bi-centennial Mozart competition in 1991, and between 1999 and 2012 was a regular jury member for the Metropolitan Opera National Council auditions, at both district and regional level. He was a member of the jury the final stage in 2007 that was the subject of the Metropolitan Opera’s documentary film Audition.

He was a member of the Jury of the Montreal International Voice competition in June 2015, and also conducted auditions for Neue Stimmen in Asia, Europe, South Africa, and North and South America throughout the spring and summer of 2015.

He serves on the Artistic Advisory Committee of England’s Garsington Opera summer festival.

Lorenzo Tazzieri

1985 yılında İtalya’nın Genova şehrinde doğan Lorenzo Tazzieri, yeni nesil İtalyan Orkestra şefleri arasında en tanınmış olanlardan biridir. 33 yaşında Tokyo Metropolitan Opera Derneği’nin birinci şefi, Genova Uluslararası Müzik Gençlik Festivali’nin ve Arap dünyasında kurulan ilk opera festivali Amman Opera Festivali’nin sanat yönetmenidir. Yakın zamanda Genova Belediye Başkanı ve İtalyan Cumhuriyeti Senatosu Başkanı tarafından en genç müzisyen olarak “Dünya Genova Büyükelçisi” ünvanına layık görüldü.

Başlıca Çalışmaları

İlk Opera şefliğini 2010 yılı Mart ayında, Poznan’daki Wielki Tiyatrosu’nda Jules Massenet’in Werther başyapıtı ile gerçekleştirdi.

Ardı ardına gelen başarıları özellikle yurtdışında onun büyük projelere adım atmasını sağladı:

Japonya’da Yokohama Minato Hall, Nagoya Civic Konser Salonunda ve Sendai Operası’nda (La Bohème) ve Toyota Şehir Konser Salonunda (La Bohème, La Traviata ve L’Elisir d’Amore); Çinde Harbin Şehir Konser Salonu ve Deluxe Konser Salonunda (Chengdu); Orta Doğuda Amman Opera Festivalinde (La Traviata ve La Bohème); Güney ve Orta Amerikada Lima Ulusal Büyük Tiyatrosunda (Madama Butterfly ve Gala Vedi/Puccini), Lima Belediye Tiyatrosunda (Pagliacci/ Adiós - La Bohemia ve Don Giovanni), São Paulo’nun Pedro II Tiyatrosunda (Cavalleria Rusticana), Ulusal Tiyatro Miguel Angel Asturias’da (Città del Guatemala), Ulusal Tiyatro Ruben Dario’da (Managua), TiyatroTeresa Careño’da (Caracas), Cusco Belediye Tiyatrosunda Guatemala Ulusal Orkestrası, Camerata Bach (Managua) ve Cusco Senfoni Orkestrası.

Doğu Avrupa'da;

Banská Bystrica Štátna Operası ile La Traviata, Lviv City Hall’de Lviv Philarmonic Orchestrası Konseri, Gürcistan Batumi Arts&Musical Center’da Pagliacci ve Cavalleria Rusticana, Kamyanets-Podilsky Minyatür Opera Festivalinde Turandot; 2011 yılında ise Stat Arad Filarmoni ile Cavalliere Rusticana’yı gerçekleştirerek büyük bir başarı kazanmış, takip eden yıllarda düzenli olarak misafir şef olarak davet edilmiştir.

İtalya'da:

2018 Zandonai Tiyatrosunda Madama Butterfly , 2017 La Traviata, 2016 Tosca, 2015 Sevil Berberi , aynı zamanda Riva Müzik Festivalini ve Bardonecchia’da Altura Konserini gerçekleştirdi.

2011 yılında, İtalya Birliğinin 150. yıldönümü kutlamaları nedeniyle, İtalyan Kültür Bakanlığı ve İtalyan kültür derneklerinin katkılarıyla ulusal ve uluslararası konserler verdi, başarısı izleyici ve eleştirmenler tarafından takdir edildi.

Aynı sene, Caracas İtalyan Kültür Merkezi’nin 60. yıldönümü nedeniyle Venezuela Senfoni Orkestrası ile Cachao Tiyatrosunda ve Aragua Orkestrası ile Italya Maracay Evinde konserler gerçekleştirdi .

Lima’da ise Ulusal Peru Orkestra ve Korosu ile besteci Bussetto’nun 200. yıldönümü sebebiyle Milli Müzede Verdi Gala Konserini yönetti.

Gelecek Projeler

Birinci Dünya Arap Opera Festivali olan Amman Opera Festivalini Ürdün Kraliyet Ailesinin huzurunda La Traviata ile açtıktan sonra, önümüzdeki Temmuz ayında Amman Roman Anfitiyatroda Sevil Berberini yönetecektir. Bunların dışında, Shangai Konser Salonunda Puccini’ye adanmış lirik Gala Konseri, Banská Bystrica Devlet Operasında La Traviata, Chengdu Deluxe Konser Salonunda Rigoletto, Plovdiv Romana Arena’sında Otello, Şili Conception Operasında Madam Butterfly, Zandonai Tiyatrosunda Il Trovatore ve 2018 yılında yapılan Genova Paganini yarışmasının birincisi ile Paganiniye adanmış bir Gala Konseri.

Eğitimi

Müzik çalışmalarına 6 yaşındayken başlayan Lorenzo Tazzieri, Genova Nicola Paganini Konservatuvarında önce keman eğitimi daha sonra Prof. G. Carlascio rehberliğinde piyano eğitimi aldı

Moskova Pyotr Ilyich Tchaikovsky Konsevatuvarında Elena Nathanson ile çalışarak Rus repertuarı alanında kendini geliştirdi, Maestro Massimiliano Damerini ile birlikte Oda Müziği çalışmaları yaptı.

Orkestra şefliğini, şef Donato Renzetti , Gilberto Serembe ve Şef Roberto Tolomelli rehberliğinde çalıştı, sayısız eserde onların asistalığını yaptı: Nabucco, Aida, Norma, Bellisario, Cinderella, Raymonda, Don Carlos, Madama Butterfly, La Cenerentola

Diğer Projeleri:

Lorenzo Tazzieri, her zaman eğitime ve genç yeteneklerin tanıtılması gerektiğine inandı. Buna paralel olarak 2013 yılında toplumun kültürel yapısını müzik ve sanatla geliştirmek ve eğitime katkıda bulunmak amacıyla

l’Associazione Movimento Allegro con Fuoco’yu (www.allegroconfuoco.com) kurdu. Sanat yönetmenliğini üstlendiği müzik, eğitim ve sosyal bir projesi olan Operapolis’i başlatarak, üç gençlik topluluğundan oluşan Orkestra , Koro ve Lirik Simon Boccanegra derneği ile gençlere fırsat verdi.

Kendi konserlerinin yanısıra, müzik topluluklarının okullarda canlandırılmasına odaklanan ve küçük çocukların orkestra ve koro oluşumuna adamış bir kültür hedefi yarattı.

2013 yılında Sitar ve Tablista çalan hintli müzisyenler Avaneendra Sheolikar ve Sandesh Popatkar ile birlikte “L’amor che muove le alte stelle” adında geleneksel hint müziği ve batı müziğini birleşmesinden oluşan bir CD yaptı.

ENGLISH

Born in Genoa in November 1985, Lorenzo Tazzieri began to study violin when he was only six years old. Inspired and motivated by his passion for music, he continued his education at the Conservatory Niccolò Paganini where he studied violin and then, piano, his main instrument, under the guidance of Maestro G. Carlascio

From 2002-2006, he took the course of piano improvement in Russian repertoire with Elena Nathanson, teacher of the Pyotr Ilyich Tchaikovsky Conservatory in Moscow. He deepened the study of chamber music with Maestro Massimiliano Damerini one of the most distinguished performers on the international scene of contemporary and chamber music.

In 2003, at the age of 18, Mr. Tazzieri founded the Cultural Association Belvedere and became the principal conductor.

Since 2005, Tazzieri’s orchestra and choir began to succeed in the national and international festival circuit with a repertoire ranging from baroque to contemporary.

Under the guidance of Maestro Roberto Tolomelli, Mr. Tazzieri began his conducting studies, and from 2007 assumed the role of his assistant, collaborating with Tolomelli to stage numerous concerts, works and ballet. These collaborations include: Nabucco in the Theater Wielki in Warsaw, Aida in the summer season of the Giardino di Boboli in Florence, Norma in the Theater Campoamor of Oviedo, Bellisario in the Theater Donizetti in Bergamo, Cinderella in the Theater Massimo of Palermo, Raymonda in the Opera House in Rome, Don Carlos in the Theater Wielki of Poznan, Madam Butterfly for the Summer lyric Season in Lecce and Cinderella for the season organized by the Luglio Musicale Trapanese.

In January 2009 Mr. Tazzieri was admitted to the musical academy in Pescara for the Corsi di Alto Perfezionamento in Direzione d’Orchestra, conducted by the Maestro Donato Renzetti and Gilberto Serembe with whom he deepened the study of the symphonic repertoire, both Beethovenian and romantic.

In March 2010, he made his opera debut with Werther, at the Theater Wielki in Poznan. Shortly after, he conducted Tosca at the Theater Belloni in Italy. In this same year, he closed the II° "Festival Giglio è Lirica” with Rigoletto and conducted the Symphonic Orchestra of Chiavari with the fifteen-year-old protégé, Ukrainian violinist, Masha Diatchenko as special guest.

Thanks to the successes of both Tosca and Rigoletto in the Theater Belloni, the foundation Mike Bongiorno dedicated a special programme to Mr. Tazzieri called "Buon lavoro" on SKY UNO.

In 2011, Maestro Tazzieri conducted national and international Philharmonics at the behest of the Italian Institute for Culture and the Italian Foreign Office to mark the celebrations of the 150th anniversary of the unification of Italy. His work received important recognition from the critics and audience.

Tazzieri performed Cavalleria Rusticana in Romania which has brought him a long lasting artistic connection with the Filarmonica de Stat Arad to be regularly invited as Guest Conductor. In Central America, he conducted lyric gala and symphonic concerts in Guatemala with the Orquesta Municipal de Ciudad de Guatemala at the Nacional Miguel Angel Asturias theater and in Nicaragua he conducted the Camerata Bach in the National Theater Ruben Dario of Managua.

In South America, he performed concerts with the Orquesta Sinfonica de Venezuela in the Theater Cachao for the celebrations of the 60th anniversary of the Italian institute of Culture of Caracas and has also performed with the Orchestra de Aragua in the center of Casa Italia Maracay. In Lima, he conducted the Orquesta and Coro Nacional de Perù performing a Verdi’s Gala for the bicentennial of the composer in the National Museum. He also took care of the formation and preparation of concerts with the Orquesta Juvenil de Lima.

In 2012, Mr. Tazzieri conducted Norma, in Genoa. In addition, he performed Rigoletto in the Theater Belloni and later, with the same opera, he inaugurated the first lyric season of the Theater Melotti of Rovereto. After the extraordinary success achieved, he was invited to perform Attila on the occasion of Verdi’s bicentennial.

Mr. Tazzieri was called again to conduct in Peru for the opening of the lyric Season "Romanza" with Don Giovanniin the Teatro Municipal of Lima. In Italy was invited to the III° "Festival Giglio è Lirica" to conduct Norma; in Romania he performed Pagliacci with the Filarmonica de Stat Arad on the occasion of the inauguration of the “Festivalul toamna mizicala aradeana”.

In 2013, Mr. Tazzieri founded the Association Movimento Allegro con Fuoco and started the project Operàpolis becoming the Principal Conductor. In a very short time he created the opportunity for the birth of three juvenile structures: Orchestra, Choir and Lyric Company Simon Boccanegra. This project was aimed to produce concerts side by side in numerous formative activities focused on the raising of Ensembles music in the scholastic institutes. It created a cultural pole devoted to the formation of orchestras and children choirs.

Obtaining the collaboration of extraordinary musicians of the caliber of Bruno Canino, Tazzieri’s Association achieved in a few months excellent results such as a new production of Rigoletto in the Theater Gustavo Modena in Genoa.

In 2013 Mr. Tazzieri conducted numerous concerts. He collaborated with the Indian musicians Avaneendra Sheolikar and Sandesh Popatkar at the creation of “L’amor che move le alte stelle”; a CD with new compositions of fusion between the Indian traditional music and the classical symphonic music.

In 2014, acclaimed by audience and critics, he debuted at the Toyota City Concert Hall in Japan with La Traviata. Then in September he was invited again, this time for L’Elisir d’Amore. In July he conducted The XXVI edition of the traditional open-air concert "Concerto in Altura" in Bardonecchia (Torino). This is an event that has wowed an audience of over 4000 people. In August , conducted Il Trovatore for the Summer Season "Ritorno all’Opera". In October, with great success among the public and critics, he conducted Madama Butterfly at the Gran Teatro Nacional in Lima.

In 2015 with ocassion of the reopening of the historic Teatro Zandonai at Rovereto he was invited to the opening opera season to conduct Il Barbiere di Siviglia. He made his debut at the Teatro Ariston in San Remo with Tosca and returns to the podium of the Gran Teatro Nacional in Lima for a new production of Madama Butterfly.

In 2016 he conducted Tosca at Teatro Zandonai - Rovereto (Italy), a Gala Lirico at Roman Amphytheater - Amman at the presence of the Princess Rayna of Jordan, Pagliacci/Aida de la Bohemia at Teatro Municipal - Lima (Peru), Turandot at Festival Opera Miniatyura di Kamyanets-Podilskiy (Ukraine), La Bohéme at Toyota City Concert Hall (Toyota- Japan) and at Sendai Opera House (Sendai - Japan), Cavalleria Rusticana at Teatro Municipal - Ribeirão Preto (São Paulo - Brazil), Lyric and Symphonic Concerts at Teatro Municipal - Cusco (Peru), Yokoama Minato Mirai Hall (Yokoama - Giappone), Nagoya Civic Concert Hall (Japan) and the Musica Riva Festival - Riva del Garda (Italy).

Within the next national and international commitments include: La Traviata at Teatro Zandonai - Rovereto, at Roman Amphitheater - Amman (Jordan) and at Štátna Opera - Banská Bystrica (Slovakia); Pagliacci at Festival Opera Miniatyura - Kamyanets-Podilskiy (Ucraina) and the Opening Season Gran Gala of Opera de Lima (Gran Teatro Nacional and Teatro Municipal).

He also will conduct Lyric and Symphonic Concerts with Harbin Symphony Orchestra (Harbin Concert Hall - Harbin China), Sichuan Philarmonic Orchestra (Deluxe Concert Hall - Chengdu China) and Lviv Philarmonic Orchestra (Lviv City Hall - Lviv Ukraine).

Guy Barzilay

Guy Barzilay, kendi ismini taşıyan şirketi 2000 yılından beri yönetmektedir.  Guy Barzilay Sanatçılar grubunu  Joel Bloch Sanatçı Yönetimi sahibi Joel Bloch ile ortaklaşa kurmuştur.  Bay Barzilay pek çok şarkıcının başarılı kariyerini başlatmış olup, portföyündeki sanatçıları dünyanın önde gelen operaları ve orkestralarıyla düzenli olarak performans sergilemektedirler.

Bay Barzilay, gelecek vaat eden yeteneklere ağırlıklı olarak opera tarihi ve yorumculuk bilgilerini aktarmaktadır.  Dünyanın hemen her yerinde masterclass'lar vermiş olup, genç yetenekleri keşfetmek için yarışma panellerinde ve dinletilerde görev yapmıştır. Indiana Üniversitesi Jacob Müzik Okulunda vokal performans üzerine  Lisans ve Yüksek Lisans dereceleri almıştır. Hartford Üniversitesi Hartt Okulunda lisans üstü eğitimine devam etmiştir.

ENGLISH

Guy Barzilay has helmed the management company that bears his name since 2000. He formed Guy Barzilay Artists following a partnership with the late Joel Bloch of Joel Bloch Artists Management. Mr. Barzilay has launched the successful careers of numerous singers, and his clients perform regularly with the world’s leading opera companies and orchestras.

Mr. Barzilay draws heavily on his own study of opera history and performance while guiding his clients and offering mentorship to aspiring singers. He has given masterclasses around the world, and has served on the panel of competitions and auditions discovering young talent. He earned both a Bachelor of Music and Master of Music in vocal performance from the Jacobs School of Music at Indiana University. He continued his education with post-graduate studies at The Hartt School of the University of Hartford. 

Dr. Mustafa Bayık

21 Ocak 1974'de Bornova'da doğan sanatçı, ilk, orta ve lise tahsilini Bornova'da tamamladı. 1991 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvarı Halk Müziği Temel Bilimler Bölümünü kazandı. Eğitimini Ege Üniversitesi'nde sürdürürken Sabahat Tekebaş'tan özel şan dersleri almaya başladı. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı şan Bölümüne girmeye hak kazanan sanatçı, İzmir'de ikamet etmesi nedeniyle Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarını tercih etti. Dört yıl boyunca Prof. Konstantin Pavlovich Lisovsky ile şan çalıştı. Birinci sınıfta İzmir Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı bariton Altuğ Dilmaçla mimik, ikinci sınıfta Haşim Hekimoğlu ile oyunculuk ve diksiyon, üçüncü ve dördüncü sınıfta Necdet Aydınla müzikli sahne çalıştı. Haziran 1996'da sınıf-bölüm birincisi olarak mezun oldu . 1996 yılı içerisinde T.E.V. tarafından verilen sınıf-bölüm birinciliği ödülünü almaya hak kazandı. Ödülünü İstanbul Divan Otel'de düzenlenen bir törenle aldı. Kasım 1996'da Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın açmış olduğu kadro sınavını kazandı. Ocak 1997'de Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda okutman kadrosuyla göreve başlayan sanatçı, Devlet Konservatuvarı'nın Ocak 1997'de şan dalında açmış olduğu yüksek lisans sınavını kazandı. Yüksek Lisans Eğitimi sırasında Prof. Yalçın Yüregir'den armoni, lied literatürü, Çağdaş Türk müziği ve armonik analiz dersleri aldı. Prof. Yalçın Davran ile şan çalıştı. Yüksek Lisans eğitimi sırasında birçok şan konseri, opera sanatı ve ses eğitimi konulu konferanslar verdi. Çukurova Üniversitesi'nde okutman olarak çalıştığı dönemde, Niğde Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı'ndan gelen teklif üzerine Müzik Öğretmenliği Bölümü'nde üç yıl süreyle hafta sonları şan dersleri verdi. Kendisini mesleki açıdan geliştirmek amacıyla 1999 yazında üç aylığına Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan sanatçı, bu süre zarfında Dünyaca ünlü hocalarla çalışma fırsatı buldu. New York Opera Works isimli kurumda ses eğitimi üzerine sertifika programına katıldı ve programı başarıyla tamamladı. Bu kurumda New York'ta tanınmış orkestra şefi ve aynı zamanda şan pedagogu olan David Laighton ile çalıştı. Metropolitan Operası eğitim müdürü Claire Freimann'ın organize ettiği opera alanındaki konferanslara katılan sanatçı, şan çalışmalarını, Dünya'nın en büyük Operalarından biri olarak kabul edilen Metropolitan Operası'nın solist sanatçısı ve o dönemde New York Üniversitesi şan Profesörlerinden mezzo-soprano Jane Bunnell ve eşi bas-bariton Marc Embree ile sürdürdü. Kasım 1999'da Türkiye'ye döndü. Haziran 2001'de Yüksek Lisans Eğitimini tamamladı. Ekim 2001'de Doktora Eğitimine Belarus Devlet Müzik Akademisi'nde başlayan sanatçı, doktora eğitimi sırasında çok değerli hocalarla çalışma fırsatı buldu. Doç.Dr. Elena Gorokhovik tez danışmanlığını yaptı. Prof. Dr. Mihail Zdanovich ile şan çalıştı. Başkent Minsk'te ve diğer birçok şehirde konserler verdi. Yazmış olduğu 6 bilimsel makale Türkiye ve Belarus'taki hakemli dergilerce yayınlandı. Doktora eğitimini Nisan 2005'te tamamlayıp Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'na döndü. Aynı kurumda Eylül 2005'e kadar araştırma görevlisi olarak çalışmalarına devam etti. Eylül 2005'te öğretim görevliliğine atanan sanatçı, Kasım 2005'te Atatürk'ün ölüm yıldönümünde sunulan "Atatürk Aramızda" isimli eserde sahne aldı. Aralık 2005-Ağustos 2007 arasında Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Şan Anasanat Dalı Başkanlığını yürüttü. Nisan 2006'da Yardımcı Doçent olarak atandı. 18 Mart 2009 tarihinde Sahne Sanatlatı Bölüm Başkanlığı görevine atandı. 29 Temmuz 2009 tarihinde Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdür Yardımcılığı görevine atanan sanatçı, 12 Aralık 2011 - 12 Aralık 2014 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürlüğünü yapmıştır. 2012 yılında Litvanya'nın Klaipeda şehrinde sahnelenen “La Traviata” eserinde öğrencisi başrol “Violetta” karakterini canlandırdı ve sanatçı bu eserde şan eğitmeni olarak görev yaptı. 2014 yılında Belarus Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ve Belarus Devlet Müzik Akademisi işbirlikteliği ile düzenlenen Uluslararası Etno Kültür Festivali çerçevesinde verilen konserde Academic Quartet gurubuyla Belarus’un başkenti Minsk’te konser verdi. Sanatçı Yurt içinde ve yurt dışında birçok etkinlik, organizasyon ve konserlere katılmış, ulusal ve uluslararası kongre ve açılışlarda solist sanatçı olarak görev yapmıştır. Opera-Şan Anasanat Dalı’nda lisans ve yüksek lisans devrelerinde şan dersleri vermiştir. 18 Nisan 2016'da Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'ndan ayrılmış ve 28 Nisan 2016'da İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Müdürü olarak atanmıştır. 2007 yılından bu yana Belarus Cumhuriyeti’nin Adana Fahri Konsolosluğu görevini yürütmektedir. Çok iyi derecede Rusça, orta derecede İngilizce bilmektedir.

ENGLISH
 
The artist who born on 21 January 1974 in Bornova also completed his primary, secondary and high school education in Bornova. He started playing music at an early age. In 1988, he participated in an international music competition in Poland. At the high school, he turned to Opera with the guidance and support of his music teacher. In 1991, he was accepted to Ege University State Turkish Music Conservatory, Department of Folk Music Fundamental Sciences. While he was studying at Ege University, he started taking private lessons from Sabahat Tekebaş. In 1992, he deserved to enter Hacettepe University State Conservatory and Dokuz Eylül University Conservatory Department of Music, he chose Dokuz Eylül University State Conservatory for his residency in Izmir. For four years he worked in singing with Prof. Konstantin Pavlovich Lisovsky. In the first year, he studied mimic with Altuğ Dilmaç from the Izmir Opera, acting and diction with Haşim Hekimoğlu in the second year and musical stage with Necdet Aydın in the third and fourth year. In June 1996, he graduated as the first in class and department and T.E.V. awarded him for his success with a ceremony at Istanbul Divan Hotel. In November 1996, he passed the entrance exam of Çukurova University State Conservatory. In January 1997, he started to work at Çukurova University State Conservatory as an instructor and in January 1997 he passed the MA exam of the State Conservatory on singing. During his MA education, he took courses from Prof. Yalçın Yüregir on harmony, lied literature, contemporary Turkish music and harmonic analysis. He studied singing with Prof.Yalçın Davran. During his graduate education, he gave lectures on many singing concerts, opera art and vocal education. While he was working as an instructor in Çukurova University, he gave vocal lessons for three years at the Music Education Department at the request of the Dean of Niğde University Faculty of Education. In the summer of 1999, he worked in the United States for three months with the aim of developing his profession. During this time he also had the opportunity to study with world-famous teachers. He attended a certificate program on vocal education at the New York Opera Works and successfully completed the program. He studied with David Laighton, who is an orchestra conductor and singing pedagogue in New York Opera Works. He attended the conferences about opera organized by the director of the Metropolitan Opera Claire Freimann. Mr. Bayık continued his singing studies with bass-baritone Marc Embree and his wife mezzo-soprano Jane Bunnell, who is a soloist of the Metropolitan Opera which considered one of the world's biggest operas and singing professor of New York University. He returned to Turkey in November 1999 and completed his MA in June 2001. In October 2001, he started PhD education in Belarusian State Music Academy where he had the opportunity to work with invaluable teachers. Associate Professor Elena Gorokhovik was his supervisor for the thesis. He studied singing with Prof.Dr.Mihail Zdanovich. He gave concerts in the capital city Minsk and many other cities. His 6 essays were published by refereed journals in Turkey and Belarus. He completed his PhD in April 2005 and returned to Çukurova University State Conservatory. He continued to work as a research assistant until September 2005 at the same institution. He was appointed as a lecturer in September 2005 and in November 2005, he performed in "Atatürk Aramızda" in Atatürk's death anniversary. Between December 2005 and August 2007, he was the Head of Opera Singing Department in Performing Arts Department of Çukurova University State Conservatory. In April 2006, he was appointed as Assistant Professor and then as the Head of Stage Arts Department on 18 March 2009. On 29 July 2009, he was appointed as the Deputy Director of the Çukurova University State Conservatory. Between 12 December 2011 - 12 December 2014 he worked as the director of the State Conservatory at Çukurova University. In 2012, his student has a leading role as Violetta in “La Traviata” and the artist assisted as a singing master in Klaipeda city of Lithuania. In 2014, with the collaboration of the Ministry of Culture of the Republic of Belarus and the Belarusian State Music Academy, International Ethno Culture Festival gave a concert in the capital of Belarus. He has participated in many events, organizations and concerts both in Turkey and abroad. He worked as a soloist in national and international congresses and opening events. He has given singing lessons at undergraduate and graduate level in conservatuary. He left Çukurova University State Conservatory on 18 April 2016 and was appointed as the Director of Ahmed Adnan Saygun Arts Center on 28 April 2016.

He is married. He has a daughter and a son. Since 2007, he has been working as the Honorary Consul of the Republic of Belarus in Adana. He speaks Russian fluently, English and Italian intermediately. 

Prof. Zibelhan Dağdelen

İzmir doğumlu sanatçı, 1990 yılında D.E.Ü. Devlet Konservatuvarı şan bölümüne girerek, lisans ve yüksek lisans eğitimini Prof.Konstantin Lisovsky, sanatta yeterlik derecesini ise Prof.Müfit Bayraşa ile tamamladı. Eğitimi sonrası bir dönem şan çalışmalarını Birgül Su Ariç ve Arses Yıldızca ile sürdüren Dağdelen, Paolo Ballarin, Licinio Montefusco, Katia Ricciarelli ve Roman Werlinski’nin ustalık sınıflarına katıldı. 

Siemens firmasının 2000 yılında düzenlediği “Genç Yetenekler Şan Yarışması”nda üçüncülük derecesi alan Dağdelen, UNESCO’nun 2000 yılında Selanik’de düzenlediği Akdeniz ve Karadeniz’in Yaratıcı Kadınları Festivali ve 2003 yılında gerçekleşen 1.İzmir Uluslararası Yeni Müzik Festivali’nde solist olarak yer aldı. 
 
İzmir Devlet Senfoni, Antalya Devlet Senfoni, Dokuz Eylül Senfoni Orkestrası ve Concerto Barocco Oda Orkestrası’nda solist olarak yer alan sanatçı, İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin sahneye koyduğu Hoffmann’ın Masalları operasındaki “Giulietta” ve Imeneo operasındaki “Rosmene” rollerini yorumladı.

2012 yılında Brüksel Müzik Enstrümanları Müzesi’nde flüt sanatçısı Marc Gruwels ile bir konser veren Dağdelen, 2013 yılında Marsyas Uluslararası Sanat ve Müzik Festivali’ne davet edilerek burada bariton Wieland Satter ile bir konser vermiş, 2015 yılında ise Türkiye Cumhuriyeti Atina Başkonsolosluğu’nun davetlisi olarak flüt sanatçısı Hürkan Ayvazoğlu ile Atina’da bir konser gerçekleştirmiştir.

Barok dönem eserlerinin ve müzikallerin repertuvarında ayrıcalıklı bir yer aldığı Dağdelen, yorumculuk faaliyetlerini düzenli olarak devam ettirmekte ve klasik müziğe yönelik farklı konseptlerdeki az bilinen eserlere konserlerinde yer vermeye çalışmaktadır.

Son olarak repertuvarına Kurt Weill, Cole Porter ve müzikal repertuvarın seçkin yapıtlarını da ekleyen sanatçı, Yaşar Üniversitesi Caz Departmanı’nda vokal caz dersleri vermekte ve halen D.E.Ü. Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyeliği yanında Sahne Sanatları Bölüm Başkanlığı görevlerini de sürdürmektedir.

ENGLISH

Zibelhan Dağdelen entered the Dokuz Eylül University State Conservatory in 1990 as a student of Prof. Konstantin Lisovsky. After completing her Master of Music Degree, the Izmir-born soprano received an Artist Diploma under the tutelage of Prof. Müfit Bayraşa. She continued to study with Birgül Su Ariç and Arses Yıldızca, participating regularly in the master classes of artists such as Paolo Ballarin, Licinio Montefusco, Katia Ricciarelli and Roman Werlinski. In 2000, she was awarded third prize in the Siemens ‘Young Artists Opera Competition’ in Istanbul.

Ms. Dağdelen has been a soloist at international festivals, including UNESCO’s ‘Creative Women of the Mediterranean and Black Seas’ (Thessaloniki, 2000); the First Izmir International New Music Festival (2003) and 1st International Istanbul Opera Festival (2010). In 2013, she was invited to perform with baritone Wieland Satter at the 4th International Marsyas Culture, Art and Music Festival.

Ms. Dağdelen made solo appearances with the Izmir State Symphony, Antalya State Symphony, Dokuz Eylül Symphony and Concerto Barocco Chamber Orchestra. She has also performed solo recitals throughout Turkey and appeared in European cities. Among others, these appearances include concerts with flutist Marc Gruwels at the Brussels Museum for Musical Instruments in 2012 and with flutist Hürkan Ayvazoğlu. as guest artist of the Turkish Consulate in Athens in 2015.

The operatic roles she performed are Offenbach’s Les Contes d’Hoffmann (Giulietta) and Handel’s Imeneo (Rosmene) with the Izmir State Opera and Ballet.

Ms. Dağdelen regularly continues her interpretational activities and strives to present lesser-known classical music works in her concerts, while she continues to favor Baroque art music and Broadway musicals. Most recently, she has added distinguished works of Kurt Weill and Cole Porter to her formidable repertoire.

Zibelhan Dağdelen teaches vocal jazz at Yaşar University in addition to continuing her responsibilities as Professor of Voice and Head of the Opera and Ballet Department at Dokuz Eylül University State Conservatory.

Erdem Erdoğan

1997 Yılında “Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı” Opera-Şan Bölümüne
girdi ve şan çalışmalarına Soprano Sema Günsoy ile başladı.

1998-2003 yılları arası, sözleşmeli sanatçı olarak çalıştığı İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ nde “Külkedisi”, “Masalcı” ve “Uyuyan Güzel” adlı çocuk müzikallerinde roller aldı. G.Verdi nin "La Traviata", W.A.Mozart’ın "Don Giovanni" Operalarinda koro sanatçısı olarak görev aldı. G.Verdi’nin "Maskeli Balo" Operasinda "Amelia nin uşağı" ve G.Puccini’nin "La Boheme" Operasinda "Parpignol" rolünü oynadi. L.Bernstein’ nın "Tahiti Macerasi" Operasında Tenor partisini söyledi.

2002 Yılı Kasım ayında ECUME ( Echanges Cultures en Mediterranee) tarafindan Tunus’da düzenlenen  bir festivalde “Türk Bestecileri Konseri” verdi. Birer Konservatuvar Produksiyonu olan Prof. Yekta Kara’nın Atatürk Kültür Merkezi’nde sahneye koyduğu; W.A.Mozart in "Sihirli Flüt" Operasında "Tamino" rolünü (2002), "Figaro’nun Düğünü" Operasinda "Don Basilio" rolünü seslendirdi (2003) ve de Prof. Babür Tongur şefliğinde L. Van Beethoven’ in “9.Senfonisi” nde Solo Tenor partisini yorumladı (2003).

2003 Yılında “SIEMENS Opera Yarışması”nda 2.oldu ve aldığı burs ile Salzburg’ daki “Mozarteum Uluslararası Yaz Okulu’nda Prof. Patricia WISE, Prof.Lilian SUKIS ve Prof.Richard MILLER ile çalışma fırsatı buldu. 2003 Eylül ayından itibaren “Mozarteum Üniversitesi” ne Yüksek Lisans öğrencisi olarak kabul edilerek Prof. Lilian SUKIS’ in öğrencisi oldu.

Uluslararası organizasyonlarda da yer alan Erdoğan; 2006 yılının ‘Mozart Yılı’ olması nedeniyle, Viyana Schauspielhaus tarafından sahnelenen W.A. Mozart’ın ‘Saraydan Kız Kaçırma’ Operasında, ‘Pedrillo’ rolünü Viyana başta olmak üzere; Lüksemburg, Antwerpen ve Mannheim’ da seslendirdi.

2006 yılında “Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi” ne kabul edilen Erdoğan, Yüksek Lisans çalışmalarına Prof. Ralf DÖRİNG ile devam etti.

2007 yılında Solist Sanatçı olarak kadrosuna katıldığı İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde 2007-2018 Yılları arasında sırasıyla;

W.A. Mozart’ın “Saraydan Kız Kaçırma” Operası’nda “Belmonte”,
E. Kalman’ın “Kontes Mariza” Operet’inde “Tassilo”
C.Gounod’un “Romeo ve Jülliet” Operasında “Romeo” ,
W.A. Mozart’ın “Cosi fan tutte” Operası’nda “Ferrando”
G.Puccini’nin La Boheme Operasında “Rodolfo”
C.W.Gluck’un “Iphigenie en Tauride” Operasında “Pylade”,
J.Strauss ‘un “Çingene Baron” Operetinde “Barinkay”
G.F.Handel’in “Agrippina” Operasında “Nerone”
V.Bellini’nin “La Sonnambula”Operasında “Elvino”
W.A. Mozart’ın “Don Giovanni” Operası’nda “Don Ottavio” Rollerini seslendirdi .

Bunun yanı sıra 2014-2018 yıllarında İstanbul Devlet Opera ve Balesi repertuvarında yer alan

V.Bellini’nin “La Sonnambula”Operasında “Elvino”
C.Gounod’un “Faust” Operasında “Faust”
S.Ada’nın “Başka Dünya” Operasında “Başkan”
E.Demirel’in “Ninatta” Operasında “Nuvanza” Rollerini seslendirdi

2008 yılında “1. Ulusal Genç Solistler Yarışması”nda 1.lik Ödülünü aldı 15.Aspendos Uluslararası Opera Festivali Açılış Konserinde yer aldı. 16.Aspendos Uluslararası Opera Festivalinde C.Gounod’un “Romeo ve Jülliet” Operasında “Romeo” Rolünü seslendirdi. 17.Aspendos Uluslararası Operası festivalinde Carl Orff’un Carmina Burana eserinde Tenor Solosunu seslendirdi.1.Uluslararası İstanbul  Opera festivalinde Antalya Devlet Opera ve Balesinin Topkapı sarayında sahnelediği W.A.Mozart’ın “ Zaide” Operası’nda Gomatz, 2.3.4.5.6.7.8.9. ve 10.Uluslararası İstanbul Opera festivallerinde Yıldız ve Topkapı Saraylarında sahnelenen W.A. Mozart’ın “Saraydan Kız Kaçırma” Operası’nda “Belmonte” rollerini seslendirdi.

Yurtiçinde ve yurtdışında bir çok turne gerçekleştirmiş olan Erdoğan; Ankara, Samsun, Mersin, Antalya ve İstanbul Devlet Opera ve Baleleri ile defalarca temsiller seslendirmiş, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile  J.Haydn’ın “Die Schöpfung” ve Carl Orff’un “Carmina Burana” ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasıyla yine Carl Orff’un “Carmina Burana”, İstanbul Devlet Opera ve Balesi ile G.Rossini’n “Stabat Mater” eserlerinin Solo Tenor partilerini seslendirmiştir.

Tenor Erdem Erdoğan 2017 Yılından beri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Devlet Konservatuvarı, Sahne Sanatları; Opera bölümünde öğretim görevlisi olarak şan eğitimi de vermektedir.

ENGLISH

Erdem Erdogan graduated from the Faculty of Music and Performing Arts at Mimar Sinan Fine Arts University in Istanbul in 1997. He then started working as a guest artist at the Istanbul State Opera and Ballet. He starred in Turkish Composers Concert was given by ECUME (Echanges Cultures en Mediterranee) at a festival in Tunisian in November of 2002. In 2003 he won the second prize in the Siemens Opera Competition and went to Mozarteum International Summer School in Salzburg with this scholarship. He worked with Professor Patricia WISE, Prof.Lilian SUKIS and Prof.Richard MILLER. Since September 2003, he has been accepted as a graduate student at the University of Mozarteum.

In 2006 when is The Mozart Year, he performed ‘Pedrillio’ role in Mozart′s opera " The Abduction from the Seraglio" which was staged by Schauspielhaus, Mailnly in Vienna; In Luxembourg, Antwerpen and Mannheim. Same year, he was accepted to the Vienna University of Music and Performing Arts and he continued master’s education with Prof. Ralf DÖRİNG.
He won the 1st Prize at 1st National Young Soloists Competition In 2008.

Erdogan has been a soloist of the ensemble of Izmir State Opera and Ballet since 2007 and he performed roles in; Belmonte in W.A. Mozart’s opera “The Abduction from the Seraglio”, “Tassilo” in E.Kalman’s Operet “Kontes Mariza”, Romeo in C.Gounod’s Opera “Romeo ve Jülliet” , “Ferrando” in W.A. Mozart’s Opera “Cosi fan tutte”, “Rodolfo” in G.Puccini’s Opera ‘La Boheme’, Pylade in C.W.Gluck’s Opera “Iphigenie en Tauride, Barinkay in Strauss’s Opera ‘"Der Zigeunerbaron",Nerone in Handel’s opera ‘Agrippina’, Elvino in Bellini’s Opera “La Sonnambula’ and Don Ottavio in Mozart’s Opera ‘Don Giovanni’.

He also worked as a guest artist at the Istanbul State Opera and Ballet between 2014-2018 and he performed roles in ; Elvino in Bellini’s Opera “La Sonnambula’, Faust in Gounod’s opera ‘Faust’, Baskan in S.Ada’s Opera ‘ Baska Bir Dunya’ , Nuvanza in E.Demirel’s ‘Ninatta’.

Erdogan also took part in international organizations. He performed various roles at the 1st , 2nd, 3rd, 4th , 5th, 6th,7th,8th,9th and 10th International Opera Festival in Istanbul and 15th,16th and 17th Aspendos International Opera Festival.
Erdoğan, who has made many tours in various countries of the World, worked with Ankara, Samsun, Mersin, Antalya and Istanbul State Opera and Ballet , Istanbul State Symphony Orchestra and Presidential Symphony Orchestra in Istanbul with numerous performances.

Among his repertoire includes Tenor solos such as Carl Orff’s ‘Carmina Burana’, J.Haydn’s ‘Die Schöpfung’, as well as the tenor solo G.Rossini’s ‘Stabat Mater’.

Erdogan received the "Best Opera Singer" award in the 8th Donizetti Classical Music Awards in Turkey in 2018.
In addition to his opera career, Tenor Erdem Erdogan is also a lecturer at the Mimar Sinan Fine Arts University State Conservatory Performing Arts Opera Department since 2017.

Özlem Ebesek

İstanbul’da doğdu.1979 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı Meral YAPALI piyano sınıfına kabul edildi. Konservatuvar eğitiminin yanı sıra devam ettiği F.M.V. Özel Işık Lisesi’nden 1987 yılında, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nden de 1989 yılında mezun oldu.

1987 ve 1989 yıllarında Salzburg Mozarteum Yaz Akademisi’nde Prof.A.GALOVIN, Prof.S.PERTICAROLI ve Prof.K.H. KAMMERLING ile çalıştı.İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tarafından düzenlenen çeşitli Master kurslarda İdil BIRET, Hüseyin SERMET, M. VORSKERSENSKY, I. ZARITSKAJA, V. MARGULIS ve L. MARGULIS ile çalıştı. 1990 ve1992 yılları arasında piyanist ve orkestra şefi R.PALUMBO ile opera repertuvarı üzerine çalışmalar yaptı. 1993 yılında Fransa da Gueret Yaz Akademisi’nde Gülsin ONAY’ın piyano kursuna devam etti ve Gueret Yaz Festivali’nde konuk sanatçı olarak bir resital verdi.

Yurtiçinde ve dışında pek çok resitaller gerçekleştiren EBESEK, 2009 yılından itibaren İzmir Genç Solistler Opera Yarışmasının resmi piyanistidir. Bariton Tom KRAUSE’un, 2010 yılında Urla Müzik Akademisi’nde düznlenen master kursunda, 2011 Şubat ayında gerçekleşen 1. İzmir Flüt Yarışmasında korrepetitör olarak görev aldı.2011 yılından itibaren Afyon-Dinar’da düzenlenen Marsyas Flüt Yarışmasının düzenli piyanistidir.

1992 yılında İstanbul Üniversitesinden Lisans diplomasını almış olup,1996 yılında Yüksek Lisans Diplomasını İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünden, Sanatta Yeterlik diplomasını da Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsünden 2011 yılında almıştır. 1995-2001 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Sanatçı Öğretim Görevlisi olarak çalışmış olup, 2001 yılından itibaren Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konsevatuvarında Sanatçı Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Tuğçe Doruk

Güncellenecek.