Ödül ve Burslar


GENÇ PROFESYONEL BÖLÜMÜ

ÜNİVERSİTE BÖLÜMÜ

Birincilik Ödülü:

10.000 TL

2.500 TL

İkincilik Ödülü:

5.000 TL

2.000 TL

Üçüncülük Ödülü:

3.000 TL

1.500 TL

Özel Ödüller

  • NECDET AYDIN Genç Solist Kategorisi Sahne Yorumu Özel Ödülü (1.000 TL)
  • NECDET AYDIN Üniversite Kategorisi Sahne Yorumu Özel Ödülü (500 TL)

Amaç

Opera rejisörü, Sahne hocası ve İZDOB Kurucu Müdürü Necdet Aydın adına konulan bu ödülün verilme amacı, operada şanın yanı sıra sahne yorumunun da gerekli olduğunu vurgulamak, bir sahne sanatı olan operada inandırıcılığı ve duygusal etkiyi sağlamak için oyun yönünün önemini gündeme getirmektir.

Ödülün Necdet Aydın adına verilmek istenmesinin nedeni sadece onun sahne yorumuna verdiği emekleri anmak değil, opera sanatçısı ebeveynleri olan aileleri de böyle ödüllere kaynak sağlamak açısından teşvik etmektir.

Değerlendirme

Değerlendirmede genç sanatçıların kendi kategorilerinde seslendirdikleri aryaları sunarken yaptıkları sahne yorumları göz önüne alınacaktır.

Ödül

Genç Solist Yarışmasına katılan yarışmacılar arasında kategori gözetmeksizin finaldeki en başarılı sahne yorumu yapan sanatçıya verilecek olan ödülün miktarı 1.000TL’dir. Ödül Necdet Aydın’ın ailesi tarafından sağlanacaktır.

Jüri

Rejisör Necdet Aydın Sahne Yorum Ödülü jürisinde Necdet Aydın’ın ailesini temsilen, sanatçıları “seyirci gözüyle” değerlendirmek üzere Prof. Dr. Pınar Aydın O’Dwyer’ın yer alması arzu edilmektedir. Prof. Aydın O’Dwyer, Bale Kitabı (2011, Akılçelen Kitaplar) ve Opera Kitabı (2015, Akılçelen Kitaplar) adlı kitapların yazarı olup çeşitli dergilerde opera ve bale konusunda seyirci gözüyle eleştiri yazıları yazmaktadır.

Diğer Ödüller

Güncellenecek.