Jüri

Aytül Büyüksaraç

Jüri Başkanı, İzmir Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı, Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü Öğretim Görevlisi-Opera Modülü Koordinatörü

Brian Dickie

Jüri Üyesi, Neue Stimmen şarkı yarışması ön elemeler Başkanı, Glyndebourne, Kanada ve Şikago Operaları eski Genel Müdürü

Edward Berkeley

Jüri Üyesi, Julliard Müzik Okulu Opera bölümü başkanı, Aspen Müzik okulu ve festivali başkanı, Houston Operası eski Müdürü

Rosemary Joshua

Jüri Üyesi, Solist Sanatçı, Hollanda Ulusal Opera Stüdyosu Artistik Direktörü

Dr. Mustafa Bayık

Jüri Üyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Müdürü

Doç. Linet Şaul

Jüri Üyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı Başkanı

Teyfik Rodos

Jüri Üyesi, İzmir Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı, Karşıyaka Belediyesi Hikmet Şimşek Sanat Merkezi Sanat Yönetmeni ile Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası Sanat Koordinatörü


Yarışma Korrepetitörleri

Özlem Ebesek
Nihan Turnagöl


Aytül Büyüksaraç (Soprano)

İzmir’de doğdu. İzmir Özel Türk Koleji’nden mezun olduğu yıl İzmir Devlet Konservatuvarı’na girdi. Yedi yıllık Opera Yüksek Bölümü’nü beş yılda tamamlayarak 1984’te mezun oldu ve İzmir Devlet Opera ve Balesi’ne solist sanatçı olarak atandı.

Bu güne dek İZDOB’da sahnelenen otuza yakın eserde baş soprano rolleri oynadı.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası başta olmak üzere Cemal Reşit Rey, Bilkent, Senfoni, İstanbul, İzmir, Antalya, Adana ve Bursa Devlet Senfoni Orkestrası’nın çok sayıda konserinde solist olarak görev aldı. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın 1996 yılında gerçekleştirdiği Güney Kore turnesine ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın Atina Senfoni Orkestrası ile gerçekleştirdikleri “Dostluk Konserleri”ne solist olarak katıldı.

Uluslararası alanda da pek çok etkinliğe katılan Aytül Büyüksaraç, Moskova, Burgaz, Montevideo, Kisinev, Ohrid, Mexico City, Münih, Osnabruck, Marl, Duisburg, Bakü, Marrakech, Lefkoşe, Girne, Gijon, Rodos gibi kentlerde operalarda oynadı, konserler gerçekleştirdi. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, Uluslararası İstanbul, İzmir ve Boğaziçi Müzik Festivalleri’nde temsiller gerçekleştirdi.

2001 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yapan sanatçı, 1995-2001 ve 2007-2014 yılları arasında İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmenliği görevini üstlendi. Halen bu kurumda "Solist Sanatçı" olarak görevine devam etmektedir. İZDOB’ daki görevinin yanı sıra Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü’ nde öğretim görevlisi olarak da görev yapmaktadır.

İstanbul Çırağan Lions Kulübü tarafından “2007 Yılının En Başarılı Opera Sanatçısı” ödülüne, 2010 yılında Semiha Berksoy Opera Vakfı tarafından “ Ferhan Onat” özel ödülüne ve 2012 yılında da İzmir’i Sevenler Platformu ve Dario Moreno Dostları Derneği’nin düzenlediği “16. Dario Moreno Akdeniz Dostluk-Barış ve Hoşgörü Sanat Ödülleri” kapsamında “Yılın Opera- Ses Sanatçısı” ödülüne layık görülmüştür.


Brian Dickie

Brian Dickie opera dalında 50 yıldan fazla çalışmış olup, 1999’dan itibaren çalıştığı Şikago Operası Genel Müdürlüğü görevinden 2012 Ağustos’unda ayrılmıştır. 

Opera kariyerine 1962’de 22 yaşındayken İngiltere’deki Glyndebourne Festivalinde, Personel direktörü Jani Strasser'in asistanı olarak başlamıştır. O yıl Glyndebourne'da Figaronun Düğünü operasında Mirella Freni 'Suzanna', Leyla Gencer 'Kontes' rollerini söylerlerken ilk kez L.Gencer ile tanıştı ve dost oldular.

Brian Dickie artan sorumluluklarla Glyndebourne’da yirmi yedi yıl kaldı. Glyndebourne Gezici Operasını kuran ekibin önde gelen üyesi olup, 1967’de firmanın İdare Amiri ve Festival için Opera Müdürlüğü yaptı. 1981’de Glyndebourne Opera Festivali’ne Genel Yönetici olarak atanmıştır. 

Brian Dickie, 1967-1973 Wexford Festivali Sanat Direktörü; 1989-1993 Kanada Operasının Direktörlük görevlerini üstlenmiştir. 1994-97 yılları arasında Nice Operası’nın Sanatsal Danışmanıydı. 1996-98 yılları arasında Avrupa birliğine üye ülkelerin sanatçı seçmelerinde sorumlu olarak görev yaptı.

1999’dan beri, iki yılda bir yapılan Bertelsmann Vakfı’nın Neue Stimmen Yarışmasında ön-elemeler yapan Jüri’nin Başkanıdır. Asya, Avrupa, Güney Afrika, Avustralya, Kuzey ve Güney Amerika’dan şarkıcıları seçmekle sorumlu olmuştur.

1991’de Toronto’da Mozart ikiyüzüncü yıl yarışmasının jüri Başkanıydı. 1999 ile 2012 arasında Metropolitan Opera Ulusal Konseyi’nin bölgesel ve yöresel seviyedeki seçmelerde jüri üyeliği yapmıştır. 2007’de Metropolitan Operası’nın dokümanter film seçmelerinde nihai karar veren jüri üyesiydi. 

Brian Dickie, Haziran 2015’de Montreal Uluslararası Şan yarışmasında Jüri üyeliği ile, 2015 ilkbahar ve yaz aylarında Neue Stimmen için Asya’da, Avrupa’da, Güney Afrika’da, Kuzey ve Güney Amerika’dan seçmeleri yapmıştır. İngiltere’nin Garsington Opera yaz festivali Sanat Danışma Kurulunda görev yapmaktadır.

Click for English Language


Edward Berkeley

Edward Berkeley opera ve tiyatro yönetmeni ve eğitimcisidir. Juilliard Müzik Okulundaki (Direktör ve Opera Lisans programı eğitmenliğinde) 26’ncı yılını kutlamış olup, Shakespeare at Circle öğretmenliğine Square Theater Okulunda devam etmektedir. New York'ta büyük takdir kazanmış Tony Ödülü ve Drama Desk adayı Wilder, Wilder, Wilder ve diğer ödüllü Broadway yapımlarını yönetmiştir.

Edward Berkeley'nin New York Shakespeare Festivali yapımları arasında Pericles ve "Best Revival" ödüllü The Tempest yer almaktadır. Beatrice ve Benedict'i New York Filarmoni ve John Adams'ın El Niño'sunda Atlanta Senfoni ve Chicago Ravinia Festivalinde yönetti. Berkeley ayrıca Kongre Kütüphanesi, Williamstown Tiyatro Festivali ve Old Globe Tiyatrosu'nda da yönetmenlik yapmıştır.

Aspen Opera Tiyatro Merkezi'nin direktörü olarak John Harbison, Bright Sheng, Augusta Read Thomas, Michael Torke, Mark-Anthony Turnage ve Bernard Rands'in de aralarında bulunduğu klasikler ve yeni operalar sahneye koymuştur. Berkeley New York'ta Ned Rorem'in Our Town, Thomas Adès'in Powder Her Face ve Ullman'ın The Kaiser from Atlantis (ki aynı zamanda L.A., Miami, Houston, Spoleto, İtalya ve Ravinia'da da yönetmenlik yapmıştır) prömiyerlerini yönetmiştir.

Edward Berkeley, Metropolitan Opera'nın Lindemann Genç Sanatçılar Programı, Princeton Üniversitesi ve Williams College'in danışmanı; Carleton College'da Ayrıcalıklı Konuk Profesör (Distinguished Guest Professor) ve Rice Üniversitesi'nde konuk müdür olarak oyunculuk danışmanlığı yapmıştır. Adaptasyonunu yaptığı ünlü yapımlar arasında, New York Filarmoni için Mendelssohn'un Bir Yaz Gecesi Rüyası (A Midsummer Night’s Dream) ve New York Filarmoni için Bir Askerin Öyküsü (L'histoire du Soldat), Romeo ve Juliet'in İki Yüzü (Two Faces of Romeo and Juliet) (Bernstein plus Gounod) ve Houston Grand Opera için Madam Butterfly; ve Juilliard’da Poppea’nın Taç Giymesi (The Coronation of Poppea), John Adams’ Klinghoffer’in Ölümü (The Death of Klinghoffer) ve Conrad Susa’nın Değişimler (Transformations) bulunmaktadır. Yakın bir geçmişte, Metropolitan Opera ve Juilliard Okulu için James Levine ile birlikte bir proje üzerinde çalışmıştır.

Edward Berkeley ayrıca Washington, DC'deki Kennedy Center'da "Tango, Song and Dance"i ve Baltimore Senfonisi için Bir Yaz Gecesi Rüyası (A Midsummer Night's Dream) yönetmiş olup, yakında Marsilya'da Shakespeare'in Macbeth'ini ve Prokofiev'in bale müziğini kullanarak Romeo ve Juliet'in yeni bir adaptasyonunu yönetecektir.

Click for English Language


Rosemary Joshua

Soprano ROSEMARY JOSHUA, uluslararası kariyerini 30 yıldan fazla zamandır sürdürmektedir. Halen zamanını daha ziyade genç sanatçılara harcamakta olup, ilk sezonunu Eylül 2018’de Hollanda Ulusal Opera’sında başlatacak olan Amsterdam’daki Hollanda Ulusal Opera Stüdyosu Artistik Direktörü olarak çalışmaktadır.

Kariyeri kendisini D Aix-en-Provence ve Glyndebourne gibi festivallere ve The London BBC Proms, The Royal Opera House Covent Garden, Deutsche Oper, Berlin Staatsoper, Bayerisches Staatsoper, Nederlands Opera, Milano'daki La Scala, Moskova’daki Tchaikovski Hall, Amsterdam’daki Concertgebouw, LA Philharmonic, New York The Metropolitan Opera, Carnegie Hall and Wigmore Hall London, La Monnaie, Théâtre des Champs Elysées gibi opera binalarına ve konser salonlarına götürmüştür. The Cunning Little Vixen'in başrolünde eleştirmenlerin büyük beğenisini kazanmış ve bir Handel uzmanı olarak ünlenmiş olması, Angelica (Orlando), Ginevra (Ariodante), Poppea (Agrippina), Cleopatra (Giulio Cesare) ve başrollerini Semele'de ve Avrupa çapında Partenope'da oynamasına önayak olmuştur.

Rosemary Joshua; Ilia (Idomeneo), Zerlina (Don Giovanni), Despina(Così fan tutte), Pamina (Die Zauberflöte), Sandrina (La Finta Giardiniera), Susanna and Contessa Almaviva (Le nozze di Figaro) ile birlikte Tytania (A Midsummer Night’s Dream), Oscar (Un Ballo in Maschera), Adèle (Die Fledermaus), Juliette (Roméo et Juliette) ve Anne Trulove (The Rake’s Progress) gibi pek çok eserde rol almıştır.

Sir Roger Norrington, Sir Charles Mackerras, Sir Mark Elder, Sir Simon Rattle, Sir Antonio Pappano, Vladimir Jurowski, Gustavo Dudamel, Sir Colin Davies, Marc Albrecht, René Jacobs, William Christie ve Marc Minkowski gibi pek çok önde gelen orkestra şefiyle çalışmıştır. Yaptığı pek çok kayıtlar arasında, Handel'in Partenope, Esther, Semele, Romilda (Serse), Emilia (Flavio), Michal (Saul) ve Angelica (Orlando); aynı zamanda Venus ve Adonis, Blow, Dido ve Aeneas'taki Belinda ve Mahler Senfoni No. 4, Manfred Tojahns Orest ve Purcell's Harmonia Sacra'nın solo kaydı bulunmaktadır. Sarah Connolly ile Handel düetleri ve Wigmore salonundan Purcell resitali de yayınlanmıştır.

Click for English LanguageDr. Mustafa Bayık

21 Ocak 1974'de Bornova'da doğan sanatçı, ilk, orta ve lise tahsilini Bornova'da tamamladı. 1991 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvarı Halk Müziği Temel Bilimler Bölümünü kazandı. Eğitimini Ege Üniversitesi'nde sürdürürken Sabahat Tekebaş'tan özel şan dersleri almaya başladı. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı şan Bölümüne girmeye hak kazanan sanatçı, İzmir'de ikamet etmesi nedeniyle Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarını tercih etti. Dört yıl boyunca Prof. Konstantin Pavlovich Lisovsky ile şan çalıştı. Birinci sınıfta İzmir Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı bariton Altuğ Dilmaçla mimik, ikinci sınıfta Haşim Hekimoğlu ile oyunculuk ve diksiyon, üçüncü ve dördüncü sınıfta Necdet Aydınla müzikli sahne çalıştı. Haziran 1996'da sınıf-bölüm birincisi olarak mezun oldu . 1996 yılı içerisinde T.E.V. tarafından verilen sınıf-bölüm birinciliği ödülünü almaya hak kazandı. Ödülünü İstanbul Divan Otel'de düzenlenen bir törenle aldı. Kasım 1996'da Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın açmış olduğu kadro sınavını kazandı. Ocak 1997'de Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda okutman kadrosuyla göreve başlayan sanatçı, Devlet Konservatuvarı'nın Ocak 1997'de şan dalında açmış olduğu yüksek lisans sınavını kazandı. Yüksek Lisans Eğitimi sırasında Prof. Yalçın Yüregir'den armoni, lied literatürü, Çağdaş Türk müziği ve armonik analiz dersleri aldı. Prof. Yalçın Davran ile şan çalıştı. Yüksek Lisans eğitimi sırasında birçok şan konseri, opera sanatı ve ses eğitimi konulu konferanslar verdi. Çukurova Üniversitesi'nde okutman olarak çalıştığı dönemde, Niğde Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı'ndan gelen teklif üzerine Müzik Öğretmenliği Bölümü'nde üç yıl süreyle hafta sonları şan dersleri verdi. Kendisini mesleki açıdan geliştirmek amacıyla 1999 yazında üç aylığına Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan sanatçı, bu süre zarfında Dünyaca ünlü hocalarla çalışma fırsatı buldu. New York Opera Works isimli kurumda ses eğitimi üzerine sertifika programına katıldı ve programı başarıyla tamamladı. Bu kurumda New York'ta tanınmış orkestra şefi ve aynı zamanda şan pedagogu olan David Laighton ile çalıştı. Metropolitan Operası eğitim müdürü Claire Freimann'ın organize ettiği opera alanındaki konferanslara katılan sanatçı, şan çalışmalarını, Dünya'nın en büyük Operalarından biri olarak kabul edilen Metropolitan Operası'nın solist sanatçısı ve o dönemde New York Üniversitesi şan Profesörlerinden mezzo-soprano Jane Bunnell ve eşi bas-bariton Marc Embree ile sürdürdü. Kasım 1999'da Türkiye'ye döndü. Haziran 2001'de Yüksek Lisans Eğitimini tamamladı. Ekim 2001'de Doktora Eğitimine Belarus Devlet Müzik Akademisi'nde başlayan sanatçı, doktora eğitimi sırasında çok değerli hocalarla çalışma fırsatı buldu. Doç.Dr. Elena Gorokhovik tez danışmanlığını yaptı. Prof. Dr. Mihail Zdanovich ile şan çalıştı. Başkent Minsk'te ve diğer birçok şehirde konserler verdi. Yazmış olduğu 6 bilimsel makale Türkiye ve Belarus'taki hakemli dergilerce yayınlandı. Doktora eğitimini Nisan 2005'te tamamlayıp Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'na döndü. Aynı kurumda Eylül 2005'e kadar araştırma görevlisi olarak çalışmalarına devam etti. Eylül 2005'te öğretim görevliliğine atanan sanatçı, Kasım 2005'te Atatürk'ün ölüm yıldönümünde sunulan "Atatürk Aramızda" isimli eserde sahne aldı. Aralık 2005-Ağustos 2007 arasında Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Şan Anasanat Dalı Başkanlığını yürüttü. Nisan 2006'da Yardımcı Doçent olarak atandı. 18 Mart 2009 tarihinde Sahne Sanatlatı Bölüm Başkanlığı görevine atandı. 29 Temmuz 2009 tarihinde Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdür Yardımcılığı görevine atanan sanatçı, 12 Aralık 2011 - 12 Aralık 2014 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürlüğünü yapmıştır. 2012 yılında Litvanya'nın Klaipeda şehrinde sahnelenen “La Traviata” eserinde öğrencisi başrol “Violetta” karakterini canlandırdı ve sanatçı bu eserde şan eğitmeni olarak görev yaptı. 2014 yılında Belarus Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ve Belarus Devlet Müzik Akademisi işbirlikteliği ile düzenlenen Uluslararası Etno Kültür Festivali çerçevesinde verilen konserde Academic Quartet gurubuyla Belarus’un başkenti Minsk’te konser verdi. Sanatçı Yurt içinde ve yurt dışında birçok etkinlik, organizasyon ve konserlere katılmış, ulusal ve uluslararası kongre ve açılışlarda solist sanatçı olarak görev yapmıştır. Opera-Şan Anasanat Dalı’nda lisans ve yüksek lisans devrelerinde şan dersleri vermiştir. 18 Nisan 2016'da Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'ndan ayrılmış ve 28 Nisan 2016'da İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Müdürü olarak atanmıştır. 2007 yılından bu yana Belarus Cumhuriyeti’nin Adana Fahri Konsolosluğu görevini yürütmektedir. Çok iyi derecede Rusça, orta derecede İngilizce bilmektedir.


Doç. Linet Şaul (Soprano)

İstanbul’da doğan sanatçı, burslu devam ettiği Amerika’nın Hartford Üniversitesinin Hartt School of Music Konservatuvarı Şan bölümünden 1995 yılında mezun oldu. Aynı yıl İstanbul’da ilki düzenlenen Leyla Gencer Şan yarışmasında finale kaldıktan sonra, ilk sahne tecrübesini 1996 yılında Cemal Reşit Rey konser salonunda, Donizetti’nin Aşk İksiri operasındaki Adina rolü ile gerçekleştirdi. Müveddet Günbay ile başlayıp, bariton Fredric Moses ile devam ettiği şan çalışmalarına uzun yıllar boyunca İtalyan Bariton Licinio Montefusco ile sürdürdü. 

1998-2013 yılları arasında İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde solist olarak görev yapan Linet Şaul’un seslendirdiği operalardan bazıları şunlardır: Don Giovanni (Zerlina), Faust (Siebel), Fidelio (Marzelline), Aşk İksiri (Adina), Hoffmann’ın Masalları (Giulietta), Sevil Berberi (Rosina), İtalya’da bir Türk (Fiorilla), Idomeneo (Idamante), La Boheme (Musetta), Figaro'nun Düğünü (Susanna), Kontes Mariza (Kontes Lisa), La Muerte de Garcilazo (Elena), Romeo ile Juliette (Stephano), Ariadne auf Naxos (Komponist), Imeneo (Tirinto), Aşk-ı Memnu (Nesrin), Cosi fan tutte (Dorabella), Çingene Baron (Czipra), Agrippina (Agrippina), Muhteşem Süleyman (Mahidevran). 

Türkiye’de Barok müziğini dönem enstrümanları ile yorumlayan İzmir Barok Grubu’nun bir üyesi olan sanatçı, Türkiye’deki birçok konserinin yanısıra, İtalya ve Almanya’da da önemli Barok müzik orkestraları ile konserler verdi. Ocak 2013’de İngiliz Kontrtenor Robin Blaze ile yaptığı konserden sonra, önemli Barok şarkıcılarından İngiliz soprano Emma Kirkby ile konserler vermiştir. Yine aynı yıl, sanatçının İzmir Barok grubu ile “Osmanlı ve Avrupa Saray Müzikleri” başlıklı CD çalışması Lila Müzik tarafından yayınlanmıştır. Barok müziğin yanısıra, sanatçı Sefarad şarkılarını da konser repertuvarına katarak, Uruguay, Venezuela, İstanbul ve İzmir’deki festivallere katılmıştır. Shakespeare’in ölümünün 400. yılı sebebiyetiyle “Shakespeare ve Music” başlığı altında Diego Leceric (lut), Bülent Oral (Viola da gamba) ve Ayşe Lebriz Berkem (oyuncu) ile yurt içinde konserler veren sanatçı Ocak 2017’de Budapeşte’deki Fuga Barok Günleri’ne katılacaktır.

Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda 2007 yılından beri şan ve diksyon eğitmenliği yapan Linet Şaul, Sefarad Şarkıları ile ilgili Sanatta Yeterlik tezini 2012’de tamamlamış ve Ocak 2014’te de Doçentlik ünvanına hak kazanmıştır. Şaul, konsertvatuvardaki öğretim üyeliğinin yanısıra, 2015’ten beri Opera Anasanat Dalı Başkanlığı görevini de yürütmektedir.

Click for English Language


Teyfik Rodos

1983 yılında İzmir Devlet Konservetuvarı şan bölümüne girdi. Prof. Sevda Aydan ve Prof. Müfit Bayraşa’dan şan ve ses eğitimi, Necdet Aydın’dan sahne ve rol dersleri almaya basladı. 1989 yılında Akdeniz gençlik orkestra ve korosuyla Fransa’da çeşitli konserler veren Rodos 1990 yılında mezun olup aynı yıl İzmir Devlet Operasında göreve başladı. 1991 yılında ilk büyük rolü Don Pasquale ile profesyonel hayata başladı. 1993 yılında Burgaz operasına yapılan turnede (Bulgaristan) Macbeth operasında görev aldı. 1993 yılında Rus pedagog Prof. Konstantin Lisovsky ile çalışmalara başladı.

2001 yılında aldığı devlet bursuyla Viyana’ya giden Rodos burada ünlü bas Prof. Jevgeni Nesterenko ile bir yıl repertuar ve yorum çalıştı. İzmir operasında sahnelenen Don Pasquale (Don Pasquale), Madam Butterfly (Bonzo), Macbeth (Banco), Ali Baba ve Kırk Haramiler (Harami Başı), La Boheme (Colline), Rigoletto Monterone, Sparafuccile), Don Giovanni (Don Giovanni), Fidelio (Don Fernando), Faust (Mephistopheles), Nabucco (Zaccaria), Sevil Berberi (Don Basilio), Viva la Mama (Emprezario), Il Turco in Italia (Selim Paşa), La Traviata Markiz, Doktor), Sihirli Flüt (Sprecher, Norma (Oroveso), Nasreddin Hoca (Timur), Maskeli Balo (Tom), Carmen (Zuniga), Aşk Iksiri (Dulcamara), Tosca (Scarpia), Uçan Hollandalı (Daland), Yusuf ile Züleyha (Yakup), Romeo –Juliette, Simon Boccanegra (Fiesco) (Türkiye Prömiyeri), La muerte de Garcilaso (Capitan Lara) (Dünya premieri), Cosi Fan Tutte (Don Alfonso), Imeneo (Argenio), 4. Murat (4. Murat) Aşk-ı Memnu (Adnan Bey), Turandot (Timur), La Sonnambula (Cont Rodolfo), Aida (Ramfis), Medea (Creonte) (Türkiye Prömiyeri) Iolanta (Rene) Lüküs Hayat (Rıza), Hekimoglu (Dadyan Efendi), Mefistofele (Mefistofele) operalarının ve Verdi Requiem, Mozart Requiem, Beethoven 9. Senfoni, Rossini Stabat Mater, A.A. Saygun Yunus Emre, A.Hoca Çanakkale, Aydınlığın Adı Atatürk oratoryoların bas partilerini seslendirdi. 

Aspendos Opera ve Bale festivaline Sihirli Flüt, La Boheme, Nabucco, Fidelio, Don Giovanni, Uçan Hollandalı, Tosca, Medea, Turandot ve Uluslararası İstanbul Opera festivaline Imeneo, Aşk-ı Memnu ve 4.Murat adlı eserlerle katılan sanatçı, Fidelio operasıyla Kıbrıs ve İstanbul’da temsiller yaptı.

2003 yılından itibaren Antalya Devlet Opera ve Balesinde La Boheme, Iolanta, Verdi Requiem, Medea operalarındaki bas partileri seslendiren sanatçı, La Boheme ve Medea operalarıyla Aspendos festivaline katıldı.. Yine 2004 yılında İstanbul Devlet Operasında Aşk İksiri adlı eserdeki Dulcamara rolünü söyledi. Temmuz 2005 de Almanya’nın Marl şehrinde Verdi’nin Requiem adlı oratoryosunu seslendiren Rodos aynı yıl bu konserin tekrarını Efes Antik tiyatroda gerçekleştirdi. 2006 yılında Ali Hoca’nın bestelediği Çanakkale Çanakkale ve 2007 yılında Aydınlığın adı Atatürk adlı oratoryoların dünya prömiyerini yaptı.

9 Mayıs 2009 da İzmir operasında Ruperto Chapi’nin La Muerte de Garcilaso adlı eserinde Capitan Lara rolüyle bu eserin dünya prömiyerini yapan sanatçı Haziran 2009 da aynı eserle İspanya’nın Toledo şehrinde üç temsil daha yaptı ve bu eserin DVD kaydında görev aldı. 2010 yılında İspanya’nın Gijon şehrinde Aşk-ı Memnu operasını seslendiren sanatçı, 2012 yılında Hollanda'nın Amsterdam ve Mısır'ın Kahire ve İskenderiye sehirlerinde, 2011 yılında Almanya’nın Osnabrück şehrinde A.A. Saygun'un Yunus Emre oratoryosunu seslendirdi ve CD kaydını yaptı.

Rodos, Ankara operası solisti Tuncay Kurtoğlu ve İstanbul operası solisti Zafer Erdaş’la kurdukları 3 Basses grubuyla yurt içi ve yurt dışında konserler vermeye devam ediyor.

Hikmet Şimşek, Ercan Yenal, Rengim Gökmen, Emin Güven Yaşlıçam, Naci Özgüç, İbrahim Yazıcı, Aleksandru Samuila, Winfried Müller, Andre Giorgi, Micheal Tabascnik, Selman Ada, Nezih Seçkin, Tulio Varas gibi şeflerle çalıştı. Çalışmalarına halen İzmir Devlet Opera ve Balesinde solist sanatçı ve Karşıyaka Belediyesi Hikmet Şimşek Sanat Merkezi Sanat Yönetmeni ile Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası Sanat Koordinatörü olarak devam etmektedir.