Jüri

Selman Ada

Onursal Jüri Başkanı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni V.

Aytül Büyüksaraç

Jüri Başkanı, İzmir Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı, Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü Öğretim Görevlisi

Karen Stone

Jüri Üyesi, Magdeburg Tiyatrolar ve Orkestralar Müdürü, Dallas Opera eski Genel Müdürü

Brian Dickie

Jüri Üyesi, Glyndebourne, Kanada ve Şikago Operaları eski Genel Müdürü

Eija Tolpo

Jüri Üyesi, Opera Yapımcısı- Savonlinna Müzik Akademisi Opera Bölümü Başkanı

Yrd. Doç. M. Alper Kazancıoğlu

Jüri Üyesi, 9 Eylül Universitesi Devlet Konservatuvarı Müdür Yardımcısı, Opera Anasanat Dalı Öğretim Üyesi

Ayşe Tek

Jüri Üyesi, İzmir Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı


Selman Ada (Besteci - Piyanist - Orkestra Şefi - Eğitimci)

"6660 sayılı Harika Çocuklar" yasası kapsamına alınarak Paris'e gönderilen tek kompozitör ve orkestra şefi olan S. Ada, (1965-1971) devrin en ünlü ustalarıyla çalışarak Paris Milli Yüksek Konservatuvarı'ndan başta piyano bölümü olmak üzere bütün dallarda birinciler birincisi olarak 1971'de mezun oldu.

Bestecinin Aşk-ı Memnu operası 2010'da İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçılarıyla kendi yönetiminde Batı Avrupa'da (İspanya) sahnelenen ilk Türk operasıdır. 2013'te İngilizceye tercüme edilen eserin provaları halen ABD'nin Minneapolis Operasında sürmektedir. Bestecinin 'Ali Baba & 40 Haramiler' operası 2012'de Almanya'nın Wuppertal Operası tarafından Almanca olarak sahnelenen eser dünya repertuvarına giren ilk Türk operasıdır.

1979-1980 sezonunda Devlet Opera ve Balesi'nde Genel Müdürlüğünde genel müzik direktörlüğü görevinde bulundu. Sanatçı 2001-2002 temsil sezonunda Mersin Devlet Opera ve Balesi'nde genel müzik direktörlüğü görevinde bulundu.

Orkestra Şefi S. Ada, İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin ilk Türk Müzik Direktörüdür. (2006) 1980'de Paris'e giderek 'Ecole Normale Supérieure de Musique de Paris' 'de opera korrepetitörlüğü ve orkestra yönetimi bölümünü kurarak 27 yaşında 'profesör' ünvanıyla atandı.

2008-2009 sezonunda Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürü ve Sanat Yönetmeni olarak çalıştı. Ada, 2009-2011 arasında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Genel Müzik Direktörü olarak görev yaptı. Mevlid Kantatı Op. 44, İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Antalya ve Samsun Operaları sanatçılarının katılımıyla bestecinin yönetiminde 20 Nisan 2011'de 450 kişilik dev kadroyla İstanbul'da dünya prömiyeri yaptı. Bu eser İslam tarihindeki ilk Kantat'tır.

Ada, 23 temmuz 2014'te Devlet Opera ve Balesi'ne Genel Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni olarak atandı.


Aytül Büyüksaraç (Soprano)

İzmir’de doğdu. İzmir Özel Türk Koleji’nden mezun olduğu yıl İzmir Devlet Konservatuvarı’na girdi. Yedi yıllık Opera Yüksek Bölümü’nü beş yılda tamamlayarak 1984’te mezun oldu ve İzmir Devlet Opera ve Balesi’ne solist sanatçı olarak atandı.

Bu güne dek İZDOB’da sahnelenen otuza yakın eserde baş soprano rolleri oynadı.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası başta olmak üzere Cemal Reşit Rey, Bilkent, Senfoni, İstanbul, İzmir, Antalya, Adana ve Bursa Devlet Senfoni Orkestrası’nın çok sayıda konserinde solist olarak görev aldı. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın 1996 yılında gerçekleştirdiği Güney Kore turnesine ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın Atina Senfoni Orkestrası ile gerçekleştirdikleri “Dostluk Konserleri”ne solist olarak katıldı.

Uluslararası alanda da pek çok etkinliğe katılan Aytül Büyüksaraç, Moskova, Burgaz, Montevideo, Kisinev, Ohrid, Mexico City, Münih, Osnabruck, Marl, Duisburg, Bakü, Marrakech, Lefkoşe, Girne, Gijon, Rodos gibi kentlerde operalarda oynadı, konserler gerçekleştirdi. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, Uluslararası İstanbul, İzmir ve Boğaziçi Müzik Festivalleri’nde temsiller gerçekleştirdi.

2001 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yapan sanatçı, 1995-2001 ve 2007-2014 yılları arasında İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmenliği görevini üstlendi. Halen bu kurumda "Solist Sanatçı" olarak görevine devam etmektedir. İZDOB’ daki görevinin yanı sıra Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü’ nde öğretim görevlisi olarak da görev yapmaktadır.

İstanbul Çırağan Lions Kulübü tarafından “2007 Yılının En Başarılı Opera Sanatçısı” ödülüne, 2010 yılında Semiha Berksoy Opera Vakfı tarafından “ Ferhan Onat” özel ödülüne ve 2012 yılında da İzmir’i Sevenler Platformu ve Dario Moreno Dostları Derneği’nin düzenlediği “16. Dario Moreno Akdeniz Dostluk-Barış ve Hoşgörü Sanat Ödülleri” kapsamında “Yılın Opera- Ses Sanatçısı” ödülüne layık görülmüştür.


Karen Stone

Karen Stone, Londra’da büyüdü.  Tahsiline devam ederken Kraliyet Müzik Okulu’nun programına katıldı.  Okulu bitirince, Londra’da Kraliyet Müzik Akademisi’nde piyano ve şan dersleri aldı.  'Roma Santa Cecilia Konservatuvarında Opera konusunda lisans üstü programına katıldı.

Almanya’da Hagen ve Frankfurt operalarında şarkıcı olarak kariyerine başladıktan sonra bu defa Almanya Freiburg operasında yönetmen yardımcılığına yöneldi. 


Daha sonra İngiliz Ulusal Operasında ve burayı takiben Covent Garden Kraliyet Operasında  personel  sorumlusu olarak çalıştı.  Bu görevden sonra Münih’teki Bavyera Devlet Operası’nda 5 yıl yapımcı olarak çalıştı.  Karen Stone 1995’te Köln Tiyatrosunda Opera Stüdyosu Direktörü ve arkasından müdür yardımcılığı görevinden sonra Opera Direktörü olarak Köln Operasında çalıştı.  2000 yılından 2003’e kadar Avusturya Graz Operası ve Orkestrasının Genel Müdürlüğünü yaptı.  2003’den 2008 yılına kadar Texas’da Dallas Operası’nın Genel Müdürüydü.

 

2009 Eylül’ünden beri Magdeburg’da yaşamakta olup, Opera ve Orkestranın Genel Müdürüdür.

Karen Stone, Opera America’nın Yönetim Kurulu üyesidir.  Avrupa Operasının ve Chambre Professionnelle des Directions d'Opéra’nın da aktif üyesidir.  Rejisör olarak Karen Stone, Houston Grand Operası, Los Angeles Operası, Brighton Festivali, Yeni Zelanda Operası,  Nice Operası, Teatro Colon,  Monte Carlo Operası, Savonlinna Festivali, Finlandiya ve Bologna Belediye Tiyatrosu başta olmak üzere pek çok Operada çalışmıştır.

Karen Stone bugüne değin Sicilya’daki Giuseppe di Stefano, Spoleto'daki  A.Belli, Milano ve Como'daki AsLiCo, Treviso'daki Toti dal Monte, Dresten ve Linz'deki Competitzione dell'Opera, İstanbul’daki Siemens ve Leyla Gencer yarışmalarında jüri üyeliği yapmıştır.

Click for English Language


Brian Dickie

Brian Dickie opera dalında 50 yıldan fazla çalışmış olup, 1999’dan itibaren çalıştığı Şikago Operası Genel Müdürlüğü görevinden 2012 Ağustos’unda ayrılmıştır. 

Opera kariyerine 1962’de 22 yaşındayken İngiltere’deki Glyndebourne Festivalinde, Personel direktörü Jani Strasser'in asistanı olarak başlamıştır.  O yıl Glyndebourne'da Figaronun Düğünü operasında Mirella Freni 'Suzanna', Leyla Gencer 'Kontes' rollerini söylerlerken ilk kez L.Gencer ile tanıştı ve dost oldular.

Brian Dickie artan sorumluluklarla Glyndebourne’da yirmi yedi yıl kaldı.  Glyndebourne Gezici Operasını kuran ekibin önde gelen üyesi olup, 1967’de firmanın İdare Amiri ve Festival için Opera Müdürlüğü yaptı. 1981’de Glyndebourne Opera Festivali’ne Genel Yönetici olarak atanmıştır. 

Brian Dickie, 1967-1973 Wexford Festivali Sanat Direktörü; 1989-1993 Kanada Operasının  Direktörlük  görevlerini üstlenmiştir.  1994-97 yılları arasında Nice Operası’nın Sanatsal Danışmanıydı.  1996-98 yılları arasında Avrupa birliğine üye ülkelerin sanatçı seçmelerinde sorumlu olarak görev yaptı.

1999’dan beri, iki yılda bir yapılan Bertelsmann Vakfı’nın Neue Stimmen Yarışmasında ön-elemeler yapan Jüri’nin Başkanıdır.   Asya, Avrupa, Güney Afrika, Avustralya, Kuzey ve Güney Amerika’dan şarkıcıları seçmekle sorumlu olmuştur.

1991’de Toronto’da Mozart ikiyüzüncü yıl yarışmasının jüri Başkanıydı.  1999 ile 2012 arasında Metropolitan Opera Ulusal Konseyi’nin  bölgesel ve yöresel seviyedeki seçmelerde jüri üyeliği yapmıştır.  2007’de Metropolitan Operası’nın dokümanter film seçmelerinde nihai karar veren  jüri üyesiydi. 

Brian Dickie, Haziran 2015’de Montreal Uluslararası Şan yarışmasında Jüri üyeliği ile, 2015 ilkbahar ve yaz aylarında Neue Stimmen için Asya’da, Avrupa’da, Güney Afrika’da, Kuzey ve Güney Amerika’dan seçmeleri  yapmıştır.  İngiltere’nin Garsington Opera yaz festivali Sanat Danışma Kurulunda görev yapmaktadır.

Click for English Language


Eija Tolpo

Eija Tolpo, 30 yıl süreyle müdür, dramaturg ve pedagog olarak çalıştı.

Finlandiya’daki Helsinki ve Tampere Üniversitelerinde drama, anlatım ve iletişim eğitimi aldı. 1980’lerin sonunda ABD’de San Francisco ve Los Angeles’de anlatım ve drama eğitimine devam etti. 1990-1992 arasında Viyana’da Hochschule fûr Musik und Darsellende Kunst’da opera müdürlüğü eğitimini tamamladı. Viyana Devlet Operasında, Köln Operasında, Schwetzinger Müzik Festivalinde, Stockholm Kraliyet Operasında ve Savonlinne Opera Festivalinde Müdür Yardımcısı olarak da çalıştı. Viyana’daki çalışmalarından sonra Finlandiya Yayıncılık Şirketi (Finnish Broadcasting Company) kendisine (Ralf Gothoni tarafından bestelenmiş, librettosu ise Tom Krause tarafından yazılmış olan) Hund 1993 TV-operasını yönetme fırsatını vermiştir. (Bariton Tom Krause’un seslendirdiği Schubert eseri) Winterreise 1996 adlı TV-yapımını da yönetmiştir. Eija Tolpo dramaturg ve danışman olarak Finlandiya’da Finlandiya Yayıncılık Şirketi ile yine Finlandiya Ticari MTV ve TV4 kanallarında, İsveç ve Estonya TV’lerinde çalışmıştır. TV ve opera çalışmalarına oyunculuk, performans, iletişim ve retorik konuları dahildir.

Tolpo, Pylkkanen’in (1996-) Wolf’s Bride, Opera Gecesi: A collection of Operas (1997), Stage Production: Motaleff’in Boundless Eros (1997), Bizet’nin Carmen (1999), yine 1999’da Janacek’in The Cunning Little Vixen, 2001’de Verdi’nin Rigoletto, 2003’de Mozart’ın Cosi van Tutte, 2006’da Britten’ın Curlew River ve 2009’da Britten’in Prodigal Son sahne oyunlarını yönetmiştir. 2011’de Domenico Cimarosa: Il Matrimonio Segreto (The Secret Marriage, Savonlinna and Detmold) oyununu yönetmiştir. Bunlardan ayrı olarak, Robert Schumann’ın Dichterliebe and Hugo Wolf’s Italienisches Liederbuch eseri gibi pek çok konseri yönetmiştir.

Eija Tolpo 30 yıl opera, drama ve anlatım eğitimi vermiştir. Öğretmenlik kariyerine Helsinki’de Sibelius Akademisi’nin opera stüdyosunda başladı. Tolpo, 2007’den beri Detmold (Almanya), Kahire (Mısır), Ankara ve İzmir (Turkiye) ve Bakü (Azerbaycan)’da Opera Master Class’lar vermiştir. 1996’dan itibaren Savonlinna Müzik Akademisinde çalışmakta ve Master Class’lar vermektedir. Halen Savonlinna Müzik Akademisi’nin opera bölümü Başkanı ve Sanat Yönetim Kurulu üyesidir.

Tolpo’ya sanata ve kültüre katkılarından dolayı Pro Musica, AVEK, Finlandiya Kültür Vakfı ve Fin Yayıncılık Şirketi Koura Vakfı tarafından çeşitli ödüller verilmiştir.

Click for English Language


Yrd. Doç. M. Alper Kazancıoğlu

1996 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları -Opera Anasanat Dalı Solistlik Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Prof. Sevda AYDAN tarafından asistanlığa kabul edilerek Dokuz Eylül Devlet Konservatuvarı’nda Şan dersleri vermeye başladı. 1999 yılında Yüksek Lisans, 2008 yılında Sanatta Yeterlik derecelerini aynı kurumda tamamladı.

Eğitimi ve asistanlığı boyunca Prof. Sevda AYDAN, Prof. Dr. Müfit BAYRAŞA, Prof. Konstantin LISOVSKY, Necdet AYDIN, Haşim HEKİMOĞLU, Bülent ARIN gibi değerli hocalarla çalışma imkanı buldu. Ayrıca Prof. Güzin GÜREL, Paolo BALLARIN, Licinio MONTEFUSCO’ nun ustalık sınıflarına katıldı. 

2002 yılında Venedik Benedetto Marcello Konservatuvarı'nın davetlisi olarak İtalya'ya gitti ve orada şan pedagogu Prof. Stella SILVA'nın derslerini takip etti. Farklı tarihlerde Venedik ve Belfort şehirlerinde Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan konserler verdi.

Kazancıoğlu, Opera Anasanat Dalı öğrencileriyle birlikte “Defol-u Zevkler” adlı müzikali yaratarak, 2009 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrenci orkestrası eşliğinde İzmir Devlet Opera ve Balesi Elhamra Sahnesi ve Sabancı Kültür Sarayı’nda birçok kez sahneledi. 2010 yılında C.W. GLUCK’ un “Le cadi dupé” (Kadının Fendi Kadı’yı yendi) adlı operasını, Sabancı Kültür Sarayı’nda, ilk kez şef Tulio Gagliardo Varas yönetimindeki İZDOB Orkestrası eşliğinde sahneledi. Aynı yıl, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin oluşturduğu bir grupla “Ali Baba Kırk Haramiler” adlı müzikli ve danslı çocuk oyununu kurguladı ve yönetti. Birçok kez, seçkin opera eserlerinden bölümleri piyano eşliğinde sahneledi.

Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Türk Halk Müziği yarışmalarında danışma kurulu üyesi olarak jüri üyeliklerinde bulundu. 

2002-2004 ile 2012-2015 yılları arasında Opera Anasanat Dalı Başkanlığı yaptı. 

Ege Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Fatih ÖĞÜT’ ün sanat danışmanı olarak; Larengoji, Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Kongrelerinde Rezonans Ses Terapisi Kursları verdi. Eğitim kurumlarında “Ses ve Nefes teknikleri” üzerine sunumlarda bulundu.

Eğitmenliği boyunca, Uluslararası ve Ulusal Sanat kurumlarında görev yapmakta olan birçok öğrenci yetiştiren sanatçı, halen Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları-Opera Anasanat Dalı Öğretim Üyeliğinin yanı sıra Konservatuvar Müdür Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.


Ayşe Tek (Soprano)

İstanbul’da doğdu. Orta öğrenimi süresince, tiyatro sanatçısı olan babası Ertuğrul Sadi Tek ile sahne çalışmaları yaptı. Ankara, İstanbul, İzmir başta olmak üzere Türkiye çapında yapılan turnelerde çeşitli eserlerde rol aldı.

1976 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı’nın Opera bölümüne girerek Cemil Sökmen’in öğrencisi oldu. Opera dalındaki sahne çalışmalarını Necdet Aydın ve Serap Sezer ile, tiyatro dalındaki sahne çalışmalarını sırasıyla Işık Yenersu, Nurşen Girginkoç, Mahir Canova, Cüneyt Gökçer, Cihan Ünal ve Semih Sergen ile sürdürdü.

1983 yılında opera Yüksek Bölümünü pekiyi derece ile bitirdikten sonra Viyana Müzik Yüksek Okulu pedagoglarından Prof. M. Sparber’in “Şan ve Nefes Tekniği” kurslarına katıldı; aynı yıl İzmir Devlet Opera ve Balesi’ne solist sanatçı olarak atandı.

1991 yılında uzmanlık çalışmaları yapmak üzere Frankfurt Operası’nın davetlisi olarak Almanya’ya gitti, ayrıca Avusturya, İtalya ve Belçika’nın önemli opera merkezlerindeki sanat çalışmalarını izledi, çeşitli etkinliklere katıldı ve Berlin Müzik Yüksek Okulu pedagoglarından Jarmila Kratzer-Rudolfowa ile şan çalışmaları yaptı.

Opera solistliğinin yanı sıra altı yıl Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim görevlisi olarak da çalışan sanatçı, Türkân Kahramankaptan adına, 2006 yılında Türkiye genelinde Opera dalında ilk kez verilen “en başarılı soprano” özel ödülüne lâyık görülmüştür.

Çeşitli resitaller ve orkestra eşliğinde konserler veren Ayşe Tek altı kez Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’ne, üç kez Uluslararası İzmir Opera Festivali’nde sahneye çıkmıştır. Başta İzmir Devlet Opera ve Balesi olmak üzere, Ankara, İstanbul, Mersin Devlet Opera ve Balelerinde baş rollerini oynadığı operalar sırasıyla şunlardır:

Konsolos (Sekreter), Şen Dul (Hanna Glawari ve Valencienne), Cavalleria rusticana (Santuzza), La Boheme (Mimi ve Musetta), Çingene Baron (Czipra), Satılmış Nişanlı (Marjenka), Tosca (Tosca), Palyaçolar (Nedda), Il Trovatore (Leonora), La Traviata (Violetta), Maskeli Balo (Amelia), Figaro’nun Düğünü (Kontes), Werther (Charlotte), Macbeth (Lady Macbeth), Don Giovanni (Donna Anna), Fidelio (Leonore), Turandot (Turandot), Venedik’te Bir Gece (Annina), Don Carlo (Eboli), Norma (Adalgisa), Nabucco (Abigaille), Madama Butterfly (Cio-Cio-San), Falstaff (Alice) [Türkiye Prömiyeri], Uçan Hollandalı (Senta), Manon Lescaut (Manon) Yusuf ile Züleyha (Züleyha), Simon Boccanegra (Amelia) [Türkiye Prömiyeri], Ariadne auf Naxos (Ariadne) [Türkiye Prömiyeri], Otello (Desdemona), Aida (Aida), Yarasa (Rosalinde).