Ödül ve Burslar


GENÇ PROFESYONEL BÖLÜMÜ

ÜNİVERSİTE BÖLÜMÜ

Birincilik Ödülü:

10.000 TL

2.500 TL

İkincilik Ödülü:

5.000 TL

2.000 TL

Üçüncülük Ödülü:

3.000 TL

1.500 TL

Diğer Ödüller

  • Genç Solist Kategorisi birincisi, 2015-2016 sezonu içinde DOB tarafından sahnelenecek eserlerden birinde solist olarak görev alacaktır.
  • NECDET AYDIN Sahne Yorumu Özel Ödülü (1.000 TL)

Amaç

Opera rejisörü, Sahne hocası ve İZDOB Kurucu Müdürü Necdet Aydın adına konulan bu verilme ödülün amacı, operada şanın yanı sıra sahne yorumunun da gerekli olduğunu vurgulamak, bir sahne sanatı olan operada inandırıcılığı ve duygusal etkiyi sağlamak için oyun yönünün önemini gündeme getirmektir.

Ödülün Necdet Aydın adına verilmek istenmesinin nedeni sadece onun sahne yorumuna verdiği emekleri anmak değil, opera sanatçısı ebeveynleri olan aileleri de böyle ödüllere kaynak sağlamak açısından teşvik etmektir.

Değerlendirme

Değerlendirmede genç sanatçıların kendi kategorilerinde seslendirdikleri aryaları sunarken yaptıkları sahne yorumları göz önüne alınacaktır.

Ödül

Genç Solist Yarışmasına katılan yarışmacılar arasında kategori gözetmeksizin finaldeki en başarılı sahne yorumu yapan sanatçıya verilecek olan ödülün miktarı 1.000TL’dir. Ödül Necdet Aydın’ın ailesi tarafından sağlanacaktır.

Jüri

Rejisör Necdet Aydın Sahne Yorum Ödülü jürisinde Necdet Aydın’ın ailesini temsilen, sanatçıları “seyirci gözüyle” değerlendirmek üzere Prof. Dr. Pınar Aydın O’Dwyer’ın yer alması arzu edilmektedir. Prof. Aydın O’Dwyer, Bale Kitabı (2011, Akılçelen Kitaplar) ve Opera Kitabı (2015, Akılçelen Kitaplar) adlı kitapların yazarı olup çeşitli dergilerde opera ve bale konusunda seyirci gözüyle eleştiri yazıları yazmaktadır.

Burslar

  • Katrin König, Özgecan Gençer’i Salzburg Landes Tiyatrosuna seçmelere davet etti
  • Edward C. Berkeley, Doğukan Özkan’a Aspen Müzik Festivali için 7.000 $ değerinde bir burs sağladı
  • Edward C. Berkeley, Oğulcan Yılmaz’a Aspen Müzik Festivali için kısmi burs sağladı
  • Ulf Bastlein, Oğulcan Yılmaz, Dilara Kaymak ve piyanist Sylvain Souret’i Almanya’daki Husum Yaz Şarkı Festivaline davet etti