Jüri

Murat Karahan

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü

Aytül Büyüksaraç

Jüri Başkanı, Solist Sanatçı, İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmeni

Brian Dickie


Jüri Üyesi, Neue Stimmen şarkı yarışması ön elemeler Başkanı, Glyndebourne, Kanada ve Şikago Operaları eski Genel Müdürü

Lorenzo Tazzieri

Güncelleniyor

Guy Barzilay

Guy Barzilay Sanatçıları Başkanı ve Kurucusu

Dr. Mustafa Bayık

Jüri Üyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Müdürü

Doç. Zibelhan Dağdelen

Güncelleniyor

Erdem Erdoğan

Güncelleniyor

Yarışma Korrepetitörleri

Güncelleniyor

Güncelleniyor

Güncelleniyor

Güncelleniyor

Murat Karahan

İlk, orta ve lise eğitimini T.E.D Ankara Koleji'nde tamamladı. 1996 yılında Bilkent Müzik ve Sanatlar Fakültesi'ne girdi. Sanatçı Bilkent Üniveristesi'nde Devlet Sanatçısı Suna Korad, Prof. Pekin Kırgız ile çalıştı ve Gürçil Çeliktaş'tan sahne dersleri aldı.2003 yılında lisans, 2006 yılında Master ve 2010 yılında Doktorasını tamamlayan Karahan, 2003 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde Solist Sanatçı olarak çalışmaya başladı.2009 yılında Roma'ya giden sanatçı burada 2 yıl boyunca dünyaca ünlü Soprano Renata Scotto'nun ve aynı zamanda Santa Cecilia Akademisi başkanı Profesör Bruno Cagli'nin özel öğrencisi oldu .2012 yılında aldığı davet üzerine Letonya Ulusal Operası'nda devamlı misafir sanatçı olan Karahan, burada aralarında Lucia di Lammermoor, La Traviata, La Boheme, Manon Lescaut ve Il Trovatore eserlerinin bulunduğu 50'nin üzerinde temsilde başrolleri seslendirdi. Sanatçı 2014 yılında Andante Dergisi'nin düzenlediği Donizetti Klasik Müzik Ödülleri'nde yılın en başarılı erkek opera sanatçısı seçildi. Yine 2014 yılında Fransa'da Il Trovatore ve Manon Lescaut operalarını ilk kez seslendirdi.2015 yılı Ocak ayında La Traviata 'Alfredo' rolü ile dünyaca ünlü Berlin Deutsche Oper'de ilk defa sahne alan sanatçı, 2015 yılında dünyaca ünlü Bolshoi Tiyatrosu'nun La Traviata, La Boheme, Carmen prodüksyonlarında başrolde sahne aldı. 2016 yılında Dünyanın en önemli açık hava opera festivali olan Arena Di Verona festivalinde Franco Zeffirelli,nin sahneye koyduğu Il Trovatore eserinde Maestro Daniel Oren yönetiminde başrolü seslendirdi, Murat Karahan yine Il Trovatore eseri ile Parma Verdi Festivali, Macerata Opera Festivali, Berlin Deutsche Oper'de büyük başarılar elde etti. Murat Karahan; aralarında Accademia Santa Cecilia Orkestrası, Moskova Çaykovski Senfoni Orkestrası, Letonya Ulusal Opera Orkestrası, Liepaja Senfoni Orkestrası, Tiran Senfoni Orkestrası, Baden Baden Flarmoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası'nın da bulunduğu birçok orkestra ile başarılı temsil ve konserler verdi Limak Vakfı tarafından kurulan Limak Filarmoni orkestrasının kurucusu Murat Karahan bu orkestra ile Türkiye Turnesi yapmış ve ülke genelinde büyük başarı elde etmiştir. 2017 yılında Wiener Staatsoper,Arena Di Verona, Bolşoy Tiyatrosu, Münih Bayerische Staatsoper, Napoli San Carlo Operası, Los Angeles Operası ve Salerno Operası gibi dünyanın en önemli tiyatrolarında Il Trovatore, Manon Lescaut, Tosca, Turandot, Carmen, Madama Butterfly ve Nabucco eserlerinin başrollerini seslendiren Murat Karahan 2018 yılı Ocak ayında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü olarak göreve başlamıştır.

Aytül Büyüksaraç (Soprano)

İzmir’de doğdu. İzmir Özel Türk Koleji’nden mezun olduğu yıl İzmir Devlet Konservatuvarı’na girdi. Yedi yıllık Opera Yüksek Bölümü’nü beş yılda tamamlayarak 1984’te mezun oldu ve İzmir Devlet Opera ve Balesi’ne solist sanatçı olarak atandı.

Bu güne dek İZDOB’da sahnelenen otuza yakın eserde baş soprano rolleri oynadı.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası başta olmak üzere Cemal Reşit Rey, Bilkent, Senfoni, İstanbul, İzmir, Antalya, Adana ve Bursa Devlet Senfoni Orkestrası’nın çok sayıda konserinde solist olarak görev aldı. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın 1996 yılında gerçekleştirdiği Güney Kore turnesine ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın Atina Senfoni Orkestrası ile gerçekleştirdikleri “Dostluk Konserleri”ne solist olarak katıldı.

Uluslararası alanda da pek çok etkinliğe katılan Aytül Büyüksaraç, Moskova, Burgaz, Montevideo, Kisinev, Ohrid, Mexico City, Münih, Osnabruck, Marl, Duisburg, Bakü, Marrakech, Lefkoşe, Girne, Gijon, Rodos gibi kentlerde operalarda oynadı, konserler gerçekleştirdi. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, Uluslararası İstanbul, İzmir ve Boğaziçi Müzik Festivalleri’nde temsiller gerçekleştirdi.

2001 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yapan sanatçı, 1995-2001 ve 2007-2014 yılları arasında İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmenliği görevini üstlendi. Halen bu kurumda "Solist Sanatçı" olarak görevine devam etmektedir. İZDOB’ daki görevinin yanı sıra Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü’ nde öğretim görevlisi olarak da görev yapmaktadır.

İstanbul Çırağan Lions Kulübü tarafından “2007 Yılının En Başarılı Opera Sanatçısı” ödülüne, 2010 yılında Semiha Berksoy Opera Vakfı tarafından “ Ferhan Onat” özel ödülüne ve 2012 yılında da İzmir’i Sevenler Platformu ve Dario Moreno Dostları Derneği’nin düzenlediği “16. Dario Moreno Akdeniz Dostluk-Barış ve Hoşgörü Sanat Ödülleri” kapsamında “Yılın Opera- Ses Sanatçısı” ödülüne layık görülmüştür.

Brian Dickie

Brian Dickie opera dalında 50 yıldan fazla çalışmış olup, 1999’dan itibaren çalıştığı Şikago Operası Genel Müdürlüğü görevinden 2012 Ağustos’unda ayrılmıştır.

Opera kariyerine 1962’de 22 yaşındayken İngiltere’deki Glyndebourne Festivalinde, Personel direktörü Jani Strasser'in asistanı olarak başlamıştır. O yıl Glyndebourne'da Figaronun Düğünü operasında Mirella Freni 'Suzanna', Leyla Gencer 'Kontes' rollerini söylerlerken ilk kez L.Gencer ile tanıştı ve dost oldular.

Brian Dickie artan sorumluluklarla Glyndebourne’da yirmi yedi yıl kaldı. Glyndebourne Gezici Operasını kuran ekibin önde gelen üyesi olup, 1967’de firmanın İdare Amiri ve Festival için Opera Müdürlüğü yaptı. 1981’de Glyndebourne Opera Festivali’ne Genel Yönetici olarak atanmıştır.

Brian Dickie, 1967-1973 Wexford Festivali Sanat Direktörü; 1989-1993 Kanada Operasının Direktörlük görevlerini üstlenmiştir. 1994-97 yılları arasında Nice Operası’nın Sanatsal Danışmanıydı. 1996-98 yılları arasında Avrupa birliğine üye ülkelerin sanatçı seçmelerinde sorumlu olarak görev yaptı.

1999’dan beri, iki yılda bir yapılan Bertelsmann Vakfı’nın Neue Stimmen Yarışmasında ön-elemeler yapan Jüri’nin Başkanıdır. Asya, Avrupa, Güney Afrika, Avustralya, Kuzey ve Güney Amerika’dan şarkıcıları seçmekle sorumlu olmuştur.

1991’de Toronto’da Mozart ikiyüzüncü yıl yarışmasının jüri Başkanıydı. 1999 ile 2012 arasında Metropolitan Opera Ulusal Konseyi’nin bölgesel ve yöresel seviyedeki seçmelerde jüri üyeliği yapmıştır. 2007’de Metropolitan Operası’nın dokümanter film seçmelerinde nihai karar veren jüri üyesiydi.

Brian Dickie, Haziran 2015’de Montreal Uluslararası Şan yarışmasında Jüri üyeliği ile, 2015 ilkbahar ve yaz aylarında Neue Stimmen için Asya’da, Avrupa’da, Güney Afrika’da, Kuzey ve Güney Amerika’dan seçmeleri yapmıştır. İngiltere’nin Garsington Opera yaz festivali Sanat Danışma Kurulunda görev yapmaktadır.

ENGLISH

Brian Dickie has worked in opera for more than fifty years and stepped down in August 2012 as General Director of Chicago Opera Theater where he had been since 1999.

He began his opera career at the Glyndebourne Festival in England at the age of 20 in 1962, as assistant to the Head of Music Staff, Jani Strasser. It was at Glyndebourne that year when he became friendly with Leyla Gencer while she was singing the Countess to Mirella Freni’s Susanna in Le nozze di Figaro.

He remained at Glyndebourne for twenty-seven years with increasing responsibilities. He was a leading member of the team which established Glyndebourne Touring Opera, and became the company’s first Administrator in 1967, as well as serving as Opera Manager for the Festival. He was appointed General Administrator of Glyndebourne Festival Opera in 1981.

Brian Dickie also served as Artistic Director of the Wexford Festival 1967-1973, and as General Director of the Canadian Opera Company 1989-1993. He was Artistic Adviser to the Opéra de Nice 1994-97, and General Director of the European Union Opera project 1996-98, recruiting singers for the company from each member country of the European Union.

He has been Chairman of the Jury for Pre-selections for the Bertelsmann Foundation’s biennial Neue Stimmen Competition since 1999. In this capacity he has been responsible for auditioning singers in Asia, Europe, South Africa, Australia, and both North and South America.

He was Chairman of the jury of the Toronto Bi-centennial Mozart competition in 1991, and between 1999 and 2012 was a regular jury member for the Metropolitan Opera National Council auditions, at both district and regional level. He was a member of the jury the final stage in 2007 that was the subject of the Metropolitan Opera’s documentary film Audition.

He was a member of the Jury of the Montreal International Voice competition in June 2015, and also conducted auditions for Neue Stimmen in Asia, Europe, South Africa, and North and South America throughout the spring and summer of 2015.

He serves on the Artistic Advisory Committee of England’s Garsington Opera summer festival.

Lorenzo Tazzieri

Güncelleniyor

Guy Barzilay

Guy Barzilay, kendi ismini taşıyan şirketi 2000 yılından beri yönetmektedir.  Guy Barzilay Sanatçılar grubunu  Joel Bloch Sanatçı Yönetimi sahibi Joel Bloch ile ortaklaşa kurmuştur.  Bay Barzilay pek çok şarkıcının başarılı kariyerini başlatmış olup, portföyündeki sanatçıları dünyanın önde gelen operaları ve orkestralarıyla düzenli olarak performans sergilemektedirler.

Bay Barzilay, gelecek vaat eden yeteneklere ağırlıklı olarak opera tarihi ve yorumculuk bilgilerini aktarmaktadır.  Dünyanın hemen her yerinde masterclass'lar vermiş olup, genç yetenekleri keşfetmek için yarışma panellerinde ve dinletilerde görev yapmıştır. Indiana Üniversitesi Jacob Müzik Okulunda vokal performans üzerine  Lisans ve Yüksek Lisans dereceleri almıştır. Hartford Üniversitesi Hartt Okulunda lisans üstü eğitimine devam etmiştir.

ENGLISH


Guy Barzilay has helmed the management company that bears his name since 2000. He formed Guy Barzilay Artists following a partnership with the late Joel Bloch of Joel Bloch Artists Management. Mr. Barzilay has launched the successful careers of numerous singers, and his clients perform regularly with the world’s leading opera companies and orchestras.

Mr. Barzilay draws heavily on his own study of opera history and performance while guiding his clients and offering mentorship to aspiring singers. He has given masterclasses around the world, and has served on the panel of competitions and auditions discovering young talent. He earned both a Bachelor of Music and Master of Music in vocal performance from the Jacobs School of Music at Indiana University. He continued his education with post-graduate studies at The Hartt School of the University of Hartford. 

Dr. Mustafa Bayık

21 Ocak 1974'de Bornova'da doğan sanatçı, ilk, orta ve lise tahsilini Bornova'da tamamladı. 1991 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvarı Halk Müziği Temel Bilimler Bölümünü kazandı. Eğitimini Ege Üniversitesi'nde sürdürürken Sabahat Tekebaş'tan özel şan dersleri almaya başladı. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı şan Bölümüne girmeye hak kazanan sanatçı, İzmir'de ikamet etmesi nedeniyle Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarını tercih etti. Dört yıl boyunca Prof. Konstantin Pavlovich Lisovsky ile şan çalıştı. Birinci sınıfta İzmir Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı bariton Altuğ Dilmaçla mimik, ikinci sınıfta Haşim Hekimoğlu ile oyunculuk ve diksiyon, üçüncü ve dördüncü sınıfta Necdet Aydınla müzikli sahne çalıştı. Haziran 1996'da sınıf-bölüm birincisi olarak mezun oldu . 1996 yılı içerisinde T.E.V. tarafından verilen sınıf-bölüm birinciliği ödülünü almaya hak kazandı. Ödülünü İstanbul Divan Otel'de düzenlenen bir törenle aldı. Kasım 1996'da Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın açmış olduğu kadro sınavını kazandı. Ocak 1997'de Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda okutman kadrosuyla göreve başlayan sanatçı, Devlet Konservatuvarı'nın Ocak 1997'de şan dalında açmış olduğu yüksek lisans sınavını kazandı. Yüksek Lisans Eğitimi sırasında Prof. Yalçın Yüregir'den armoni, lied literatürü, Çağdaş Türk müziği ve armonik analiz dersleri aldı. Prof. Yalçın Davran ile şan çalıştı. Yüksek Lisans eğitimi sırasında birçok şan konseri, opera sanatı ve ses eğitimi konulu konferanslar verdi. Çukurova Üniversitesi'nde okutman olarak çalıştığı dönemde, Niğde Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı'ndan gelen teklif üzerine Müzik Öğretmenliği Bölümü'nde üç yıl süreyle hafta sonları şan dersleri verdi. Kendisini mesleki açıdan geliştirmek amacıyla 1999 yazında üç aylığına Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan sanatçı, bu süre zarfında Dünyaca ünlü hocalarla çalışma fırsatı buldu. New York Opera Works isimli kurumda ses eğitimi üzerine sertifika programına katıldı ve programı başarıyla tamamladı. Bu kurumda New York'ta tanınmış orkestra şefi ve aynı zamanda şan pedagogu olan David Laighton ile çalıştı. Metropolitan Operası eğitim müdürü Claire Freimann'ın organize ettiği opera alanındaki konferanslara katılan sanatçı, şan çalışmalarını, Dünya'nın en büyük Operalarından biri olarak kabul edilen Metropolitan Operası'nın solist sanatçısı ve o dönemde New York Üniversitesi şan Profesörlerinden mezzo-soprano Jane Bunnell ve eşi bas-bariton Marc Embree ile sürdürdü. Kasım 1999'da Türkiye'ye döndü. Haziran 2001'de Yüksek Lisans Eğitimini tamamladı. Ekim 2001'de Doktora Eğitimine Belarus Devlet Müzik Akademisi'nde başlayan sanatçı, doktora eğitimi sırasında çok değerli hocalarla çalışma fırsatı buldu. Doç.Dr. Elena Gorokhovik tez danışmanlığını yaptı. Prof. Dr. Mihail Zdanovich ile şan çalıştı. Başkent Minsk'te ve diğer birçok şehirde konserler verdi. Yazmış olduğu 6 bilimsel makale Türkiye ve Belarus'taki hakemli dergilerce yayınlandı. Doktora eğitimini Nisan 2005'te tamamlayıp Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'na döndü. Aynı kurumda Eylül 2005'e kadar araştırma görevlisi olarak çalışmalarına devam etti. Eylül 2005'te öğretim görevliliğine atanan sanatçı, Kasım 2005'te Atatürk'ün ölüm yıldönümünde sunulan "Atatürk Aramızda" isimli eserde sahne aldı. Aralık 2005-Ağustos 2007 arasında Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Şan Anasanat Dalı Başkanlığını yürüttü. Nisan 2006'da Yardımcı Doçent olarak atandı. 18 Mart 2009 tarihinde Sahne Sanatlatı Bölüm Başkanlığı görevine atandı. 29 Temmuz 2009 tarihinde Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdür Yardımcılığı görevine atanan sanatçı, 12 Aralık 2011 - 12 Aralık 2014 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürlüğünü yapmıştır. 2012 yılında Litvanya'nın Klaipeda şehrinde sahnelenen “La Traviata” eserinde öğrencisi başrol “Violetta” karakterini canlandırdı ve sanatçı bu eserde şan eğitmeni olarak görev yaptı. 2014 yılında Belarus Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ve Belarus Devlet Müzik Akademisi işbirlikteliği ile düzenlenen Uluslararası Etno Kültür Festivali çerçevesinde verilen konserde Academic Quartet gurubuyla Belarus’un başkenti Minsk’te konser verdi. Sanatçı Yurt içinde ve yurt dışında birçok etkinlik, organizasyon ve konserlere katılmış, ulusal ve uluslararası kongre ve açılışlarda solist sanatçı olarak görev yapmıştır. Opera-Şan Anasanat Dalı’nda lisans ve yüksek lisans devrelerinde şan dersleri vermiştir. 18 Nisan 2016'da Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'ndan ayrılmış ve 28 Nisan 2016'da İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Müdürü olarak atanmıştır. 2007 yılından bu yana Belarus Cumhuriyeti’nin Adana Fahri Konsolosluğu görevini yürütmektedir. Çok iyi derecede Rusça, orta derecede İngilizce bilmektedir.

Doç. Zibelhan Dağdelen

Güncelleniyor

Erdem Erdoğan

Güncelleniyor